W związku ze stanem epidemii na terenie kraju zmianie uległo Zarządzenie Wójta Gminy Suszec dotyczące terminów rekrutacji. Więcej w zakładce "rekrutacja 2020/2021".
Zmiany w terminach rekrutacji
Polecamy! Darmowe ebooki o koronawirusie
ZOSTAŃ W DOMU - darmowa książka do pobrania z internetu -Karolina Piotrowska, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka, znana jako mama seksuolog, przygotowała książeczkę, wspierającą dzieci. Możecie ją pobrać wchodząc na strone mamaseksuolog.pl , wydrukować, lub czytać z telefonu czy komputera.
Pewnego dnia Hania dowiedziała się, że wszystkie dzieci muszą zostać w domu. Hania nie pójdzie do przedszkola, a jej brat Tomek nie pójdzie do szkoły. W telewizji prezenter mówi o wirusie i epidemii, a mama wygląda na zdenerwowaną. Hania nie może odwiedzić koleżanki, ani babci. Nie może iść na ciastko do ulubionej cukierni.Na szczęście blisko jest mama gotowa przytulić dziewczynkę, kiedy ta robi się smutna. Tłumaczy też cierpliwie dlaczego zdrowe osoby nie mogą wychodzić z domu i proponuje zabawę.Książeczka zawiera też instrukcję o poprawnego mycia rąk dla dzieci. Pomysły na domowe eksperymenty i rady dla rodziców.
Masz tę moc - Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka.To naprawdę profesjonalnie przygotowana publikacja z ciekawymi ilustracjami i rozsądną treścią.Bibliotekarz szkolny.
Zabawa z j.angielskim - rakieta kosmiczna
Szanowni rodzice , drogie dzieci w obecnej chwili jesteśmy wszyscy w niewygodnej sytuacji, rozumiem brak możliwości, czasu, sił i humoru, które mogą nam towarzyszyć.
Moja propozycja pracy przestrzennej – kubek jednorazowy, patyczki do uszu, taśma klejące, coś do ozdobienia. Dzieci mogą wykorzystać rakietę do utrwalania słownictwa z języka angielskiego. Zachęcam do pomocy przy wykonaniu: "A SPACE ROCKET" = rakiety kosmicznej. Słownictwo do utrwalania:
formy grzecznościowe What's your name? My name's space rocket. How are you space rocket? I'm fine, thank you. Colors- white, yellow, red, black, green, blue, pink, orange. What's color ? It is ......(red, blue....). Activity- aktywności: run, jump, walk, swim, fly. Space rocket can you fly? Yes, I can fly. Space rocket can you swim? No, I can't. itd.
Można posilać się kanałem youtube gdzie jest dużo piosenek, które dzieci znają, polecam Super Simple Songs, a także polegam na waszej kreatywności podczas zabawy z Waszymi pociechami. Pozdrawiam serdecznie A.Gadowska
Zajęcia dla dzieci z oddziału "0"
Witam; poniżej tematyka zajęć dla dzieci z zerówki na poniedziałek, wtorek i środę. Dobrej zabawy i dużo zdrowia życzą: A.Gadowska, S.Szłapa
PONIEDZIAŁEK 30.03.2020r.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa podczas zajęć, umyj ręce po skończonej zabawie. Przygotuj stanowisko do pracy, przybory, usiądź wygodnie na krzesełku, otwórz „Dzieciaki w akcji” książka nr 3 str. 32 i 33, wykonaj zadanie 1 i 2, pamiętaj o prawidłowym siedzeniu podczas wykonywania zadania. Po skończonej pracy wstań, odsuń krzesełko, ćwiczenie wstawania i siadania na krzesełku 10 razy licząc do 10 po angielsku i 10 razy licząc po polsku ale malejąco czyli od 10 do 1. Następnie wykonaj siad kucany i wznoś się coraz wyżej śpiewając na melodię gamy „ do, re, mi…..” piosenkę „ słońce wschodzi coraz wyżej” następnie opadająco zaśpiewaj „ i zachodzi coraz niżej” zniżając się do podłogi powtórz ćwiczenie 5 razy. Znajdź miejsce, żeby położyć się wygodnie i zrób ćwiczenie „stoliczek na kawę” utrzymując tą pozycję kilkanaście sekund, powtórz to ćwiczenie 5 razy, teraz przejdź do siadu podpartego ( jak piesek) wykonaj 5 razy „ koci grzbiet”. Wróć do stolika i otwórz książkę na str. 34, 35 wykonaj zadania, jeżeli masz dostęp do globusa spróbuj odszukać kontynenty pokazane na obrazkach na globusie lub mapie świata. Wstań po skończonym zadaniu i zrób „agrafkę” kilka razy, pamiętaj, żeby zmieniać ręce, raz prawa z góry, raz lewa z góry. Na koniec otwórz książkę na str. 87 i wykonaj zadanie 1 używając ołówka, proszę nie poprawiaj kresek i staraj się nie używać gumki, znak ma być rysowany jedną kreską.
Spróbuj powiedzieć naszą wyliczankę po angielsku : ” 1,2,3,4,5,6,7 all good children go to heaven” powtórz 3 razy.
WTOREK 31.03.2020r.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa podczas zajęć, umyj ręce po skończonej zabawie.
Przygotuj stanowisko do pracy, przybory, usiądź wygodnie na krzesełku, otwórz „Dzieciaki w akcji” książka nr 3 str. 40 i 41, wykonaj zadania 1,1 i 2 pamiętaj o prawidłowym siedzeniu podczas wykonywania zadania, znajdź trochę wolnego miejsca, stań prosto, wciągnij dużo powietrza przez nos i wydmuchaj ustami, powtórz to ćwiczenie 5 razy. Stań w leciutkim rozkroku i postaraj się podnosić wysoko prawe kolano do lewego łokcia i lewe kolano do prawego łokcia na zmianę po 5 razy każde kolano. Wykonaj 10 pajacyków, połóż się i wykonaj rowerek, dalej spróbuj przerzucić 5 razy nogi za głowę, pozostawiając ręce na podłodze wzdłuż ciała.
Usiądź do stolika i poproś rodzica o pomoc w przeczytaniu bajki „Władca żurawi” na stronie 96 w książce nr 3, później otwórz książkę na stronie 42,43 i wykonaj zadanie 1. Po skończonym zadaniu wykonaj 10 przysiadów, pomaszeruj w miejscu podnosząc wysoko kolana, następnie wykonaj 10 klaśnięć pod prawym i lewym kolanem. Wróć do stolika i na czystej kartce papieru wykonaj ilustrację do bajki „Władca żurawi” techniką dowolną (do czego macie dostęp).
ŚRODA 01.04.2020r.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa podczas zajęć, umyj ręce po skończonej zabawie.
Spójrz za okno i spróbuj odpowiedzieć „śpiewająco” na pytanie: How’s the weather today?
Is it snowy? Is it cloudy? Is it rainy? Is it sunny? How’s the Feather today? Today is …( sunny).
Przygotuj stanowisko do pracy, przybory, usiądź wygodnie na krzesełku, otwórz „Dzieciaki w akcji” książka nr 3 str. 46 zad.1 i 47 zad.1. Po skończonym zadaniu wstań w rozkroku i wykonaj 10 skłonów naprzemiennych: prawa dłoń dotyka lewej stopy i lewa dłoń dotyka prawej stopy 10 razy. Usiądź na podłodze po „turecku”, weź głęboki wdech nosem podnosząc ręce w górę i wypuść powietrze ustami opuszczając ręce na podłogę 5 razy. Połóż się na brzuchu, połóż ręce pod brodą, następnie wykonaj „lornetkę” unosząc ramiona nad podłogą, nogi leżą na podłodze, wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, powtórz „lornetkę” 5 razy. Wróć do stolika, otwórz książkę na str. 48 i 49 zrób zadania 1. Po wykonaniu zadania przejdź do str. 90 i wykonaj zadania 1 i 2. Jeśli masz dwie kostki do gry to rzuć obie naraz tyle razy aż wypadnie cyfra dwanaście, zapamiętaj, że to najwyższa wartość oczek na kostkach czyli 2 szóstki.
„Kocham czytać” metoda cieszyńska - czytanki na ten tydzień
UFOLUDY
TO LAK i NES, A TO MiL i DOF. TU SAMOLOTY LAKA, NESA, MiLA i DOFA. LAK LATA WYSOKO, ON MA DOM DALEKO. NES iDZiE DO SAMOLOTU, ON MA NOWE BUTY. NES MóWi: Bi DE WO. MiL PYTA: ME TO GA? NES ODPOWiADA: NY NY LA. DOF CZYTA GAZETY. TO WODA i FALE. MiL LUBi FALE. ON WYSOKO PODSKAKUJE TO TU, TO TAM, WYSOKO NAD FALE. MiL STOi , ON MA PLECAK. W PLECAKU MA SOK, SER, CHLEB, MLEKO i BANANY. MiL DA BANANY LAKOWi, SER DA NESOWi. ON DA CHLEB MILOWi, A SOK DOFOWi.
MYSZKA
MYSZKA OLA iDZiE DO DOMU, BO PADA. OLA SZUKA KOSZULi i SZALiKA. ONA MA TYLKO NOWE BUTY i CZAPKĘ. A TU PADA i PADA. MYSZKA PYTA: KTO DA KASZKĘ I CHLEB? OLA JEST SMUTNA, ONA MA PUSTY BRZUSZEK.
ŻABA
TO WODA . W STAWiE LEŻY ŻABA ŻANETA. ONA MARZY O SŁONECZKU i MOTYLU. ŻANETA, GDY MARZY PATRZY NA OWADY. POTEM JE ZJADA i MLASKA. JEDNAK GDY ŻABA WSTAJE, OWADY WYSOKO ODLATUJĄ
iMiENiNY
IMIENiNY KUBY. MAMA PiECZE CiASTO Z MALiNAMi. CiASTO POLEJE KAKAOWĄ POLEWĄ i POSYPiE ORZECHAMi. OLA POMAGA MAMiE. ONA ŁUSKA ORZECHY I MiELi W MASZYNCE. TATA MYJE TALERZE, ŁYŻKI, NOŻE I SZKLANKI. KUBA POCZĘSTUJE CiASTEM SWOiCH GOŚCi. ON CZEKA NA STASiA i KRZYSiA. STAŚ LUBi CiASTO, KRZYŚ LUBi ORZECHY. DO CiASTA MAMA PODA SOK. ZAGRZEJE WSZYSTKICH KAWA ZBOŻOWA.
Propozycje zajęć z logopedii
Dzień dobry wszystkim....Drodzy rodzice dzisiaj proponujemy dla waszych dzieci kilka ćwiczeń logopedycznych, które można wykonać w domu.Jest to gimnastyka buzi i języka.Otwieramy link i postępujemy według instrukcji czyli:1. Klikamy przycisk: Zakręć kołem2. Dziecko wykonuje ćwiczenie, na którym zatrzyma się wskaźnik koła ( obrazek z pszczółką podpowiada jak powinna być ułożona buzia, język i wargi).Ćwiczenia możemy powtarzać kilka razy gwarantują bardzo fajną zabawę.
https://wordwall.net/…/reso…/995123/gimnastyka-buzi-i-języka
Prosimy aby dzieci wykonały poniższe ćwiczenia logopedyczne. Będą to 2 filmiki, na których pani wraz z dziewczynką wykonują ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne. Spróbujci wykonać je razem z nimi. Powodzenia! :)
Ćwiczenia artykulacyjne: https://liblink.pl/mZCcznFaAM
Ćwiczenia oddechowe: https://liblink.pl/OluDTaIpNq
Pozdrawiamy Renata Koczar i Ewa Dziurosz
Święta Wielkanocne tuż tuż... i twórczy pomysł
Dziękuję za zdjęcia i pozdrowienia oraz inspirację do realizacji opisanego poniżej pomysłu. Zachwyciła mnie ta malarska twórczość a rodzina wyraziła zgodę na publikację. Ściskam dziewczyny pomimo wszystko.
Mam też przyjemność i możliwość podziękować Wszyskim Państwu (nie tylko teraz usłyszałam wiele ciepłych słów) za wszystkie życzliwe słowa, gesty, uśmiech, kartki wakacyjne, pozdrowienia ze zdjęciami, życzenia, laurki od dzieci i tworzone w p-lu i w domu. "Serce rośnie", dodaje to motywacji a praca staje się pasją. Dziękuję.
W każdym razie drodzy rodzice tym fantastycznym przykładem zachęcamy Was, także do dzielenia się inspiracjami, pomysłami i działaniami własnych dzieci. Wystarczy chęć wyrażenia "zgody" poprzez przesłanie ich na dwa sposoby. Jednakże najlepiej do publikacji to na e-mail.
Zdjęcia będą tylko i wyłącznie publikowane na stronie głównej naszej szkoły. ORGANIZACJA:
Umawiam się z Państwem tak, że w każdy piątek opublikuję zdjęcia nadesłane z całego tygodnia i piątku do godz. 15:00. Kolejne znów za tydzień. Mam nadzieję, że mnie zasypiecie tymi zdjęciami!
1. e-mail: anitan1981@o2.pl
2. poprzez numer telefenu: 696-067-638.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH p.ANITA
Domowe kino i bułeczki oraz apetyczna pizza
Drodzy rodzice jak wiemy piątek zawsze kojarzył nam się z nadchodzącym weekendem. Po całym tygodniu pracy oczekiwaliśmy żeby naładować akumulatory na cały nadchodzący tydzień. Były spotkania z rodziną, znajomymi: integracja dzieci i zabawa w swoim towarzystwie. Niektórym z nas towarzyszyło zwykłe pragnienie "posiedzieć" w domu w dresie i nigdzie się nie ruszać. A teraz... no cóż. Siedzimy zamknięci w domu i oczekujemy z niecierpliwością bezpiecznego, spokojnego spotkania się, spotkania z drugim człowiekiem; gwaru i śmiechu najmłodszych. Najzwyczajniej mówiąc prostoty i radości życia tak jak przyroda budząca się do życia i związanych z nimi nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Uspokajam konkurs "Zwiastuny Wiosny" odbędzie się. Można prace donieść po powroccie. Takie zapytania były. Część dzieci oddało prace więc jak najbardziej trzeba to docenić.
Drodzy rodzice weekend to weekend więc proponujemy wspólne domowe kino z królującą samodzielnie wykonaną pizzą lub świeżo, pachnącymi bułeczkami. NA KOŃCU PRZEPISY.
Wspólne pieczenie z dzieciakami, to po prostu i "matematyka" przemycona w szklance z wodą, w gramach i dekagramach i przygotowanie rączek do pisania poprzez mieszanie, ugniatanie, wałkowanie a przede wszystkim nieoceniony wspólny czas. A zjedzenie ulubionego przez dzieci "popcornu" od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi.
Podajemy linki do SERII: "BYŁO SOBIE..." Jest to seria dydaktyczna w przystępny sposób wprowadzająca dzieci... no właśnie do czego? Różnych dziedzin. Koniecznie Sprawdźcie. Być może zainteresuje Wasze Pociechy. Na podstawie tej serii są gry dydaktyczne. Do gier powrócimy.
A repertuar do oglądania... hmm: Myślę, że sprawdzą się wszelkie kultowe bajki Disney-a. Polecamy BAŚNIE SIMSALA GRIMM lub ich filmowe/niemieckie wydanie. Poniżej link do jednej z nich. Prywatnie oglądałam z moją córką bo tak przypadły jej do gustu. Wszystko zależy od zainteresowań, wieku dziecka. Jednak pamiętajmy aby rodzic towarzyszył w oglądaniu i wspólnie przeżywał z dzieckiem emocje: śmiał się czy przytulił. Zawsze jest zła postać a dobro walczy ze złem... my dorośli wiemy, że dobro zwycięży a dzieciaki?
Wykaz przykładowych (nieodcinkowych) bajek:
1. "Gdzie jest nemo"
2. "Shrek"
3. "Księga Dżungli"
4. "Mała Stopa"
5. "Ratatuj"
6. "Król Lew"
7. "Toy Story"
8. "Potwory i Spółka"
9. "Barbie i Magia Pegaza" ("Barbie i Magia Tęczy", "Barbie przedstawia Calineczkę", "Barbie i Podwodna Tajemnica", "Barbie Księżniczka i Piosenkarka" itd.)
10. "Auta"
11."Smerfy"
12. "Alvin i wiewiórki"
13. "101 dalmateńczyków"
14. "Sekretne życie zwierzaków domowych"
15. "Trolle"
16. "W głowie się nie mieści"
17. "Zaplątani"
18. "Bambi"
19. "Strażnicy marzeń"
PRZEPISY:
Bułki, Bułeczki:
Składniki:
1. Mąka pszenna 50 dag
2. Ciepła woda 250 ml
3. Świeże drożdże 30 g
4. Sól 1 płaska łyżeczka
5. Cukier 1 łyżeczka
6. Olej 50g
Do przesianej mąki dodać sól i rozczyn zrobiony z drożdży, łyżki mąki i 1 łyżeczki cukru i trochę wody. Dodać wodę i olej. Wyrobić ciasto aż będzie gładkie i elastyczne. Odstawić do wyrośnięcia na godzinę czasu. Uformować bułki, naciąć. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem. Wstawić do rozgrzanego piekarnika 180C. Piec ok. 20-30 minut.
Pizza:
Ciasto na pizzę:
1. Oliwa 30g + dodatkowa porcja do natłuszczenia
2. Woda o temperaturze pokojowej 220g
3. Cukier 1 łyżeczka
4. Świeże drożdże 20g
5. Mąka pszenna 400g
6. Sól 1 łyżeczka
DODATKI WG UZNANIA!
Z drożdży, cukru, wody i trochę mąki zrobić rozczyn. Dodać pozostałą mąkę, oliwę i sól. Zagnieść ciasto. Uformować kulę i odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto równomiernie rozłożyć, delikatnie roziągająć palcami na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście ułożyć dowolne dodatki i piec ok. 20 minut w temperaturze 200C.
Wspieranie dziecięcego lęku i bajka o tajemniczych koronach
Przesyłam Państwu link do filmu nagranego przez psychologa dziecięcego, w którym znajdziecie Państwo rady, jak redukować dziecięcy lęk - szczególnie w obecnej sytuacji. Może się przyda... oraz link do bajki o tajemniczych koronach, która rozpoczyna się tak:
"Za siedmioma górami, za ośmioma lasami i pięcioma rzekami w Królestwie Spokoju mieszkała księżniczka Zuzanna. Była bardzo wesołą dziewczynką i lubiła się bawić z innymi dziećmi. Mieszkańcy Królestwa Spokoju wiedli takie życie, jak ty i twoi rodzice, bo nawet w bajkach rodzice czasem chodzą do pracy, a dzieci do szkoły. Takie to było królestwo!”
Chcecie dowiedzieć się więcej o Królestwie Spokoju i tajemniczych koronach? Zajrzyjcie do bajki (link na końcu), jaką napisały nasze psycholożki. Mamy nadzieję, że pomoże ona rodzicom rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, wyjaśnić, dlaczego nie możemy teraz spotykać się z innymi ludźmi i wesprzeć maluchy w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.
Pedagog Monika Rakocz
"Czego dowiesz się oglądając wideo?
Pokazuję techniki pracy z lękiem możliwe do wykorzystania przez każdego rodzica.
Opowiadam o tym jak
- jak można opiekować dziecięce lęki, jak im towarzyszyć
- co można zrobić - żeby nie bazować tylko na słowach
- jak można rozmawiać o obecnej sytuacji i ogólnym poczuciu zagrożenia
- jak dziecko opowiada o swoim lęku nie używając słów
- co dzieci nie wspiera a często jest naszym intuicyjnym wyborem".
WIRTUALNE "DOMOWE PRZEDSZKOLE"
OD 23 III 2020r. uruchomiono wirtualne „Domowe Przedszkole”, do którego dzieci zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00. To specjalne pasmo jest wyłącznie na "ŻYWO". Poniżej link.
Nie trzeba rezygnować z "FREBLOWSKICH PORANKÓW" (facebook) gdzie są dostępne o każdej porze!
"DOMOWE PRZEDSZKOLE" ma sprawić, że czas spędzany przez dzieci w domu ma mieć atrakcyjną, twórczą i inspirującą formę. Jednakże drodzy rodzice nie zapominajcie o innych zajęciach i czytaniu, które mają, także wartościowy przekaz.
"W ramach 4-godzinnego pasma najmłodsi widzowie obejrzą programy edukacyjne z ulubionymi bohaterami, takimi jak Domisie czy Miś i Margolcia. Nie zabraknie też ponadczasowych filmów i seriali: dzieci poznają kultową „Wyprawę Baltazara Gąbki”, „Bolka i Lolka” oraz nowe produkcje – figlarną „Rodzinę Treflików” i pełne fascynujących wątków i postaci „Baśnie i bajki polskie”.
W ramach pasma „Domowe Przedszkole” już niebawem pojawią się programy, w których prowadzący – zwracając się bezpośrednio do dzieci – będą je m.in. uczyli liczyć i rysować. W programie znajdą się też edukacyjne miniaudycje z udziałem „literkowych” zwierzaków, znanych z oprawy kanału TVP ABC".
Odebranie podręczników - Oddział "0"
Witam serdecznie i proszę o odebranie podręczników dzieci z oddziału "0"- oczywiście w miarę możliwości. Książki 3,4 policzanki i religia wyłożone są w korytarzu przy bocznym wejściu dla personelu. Wejście jest możliwe po 8:00 do godz. 13:00. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do oglądania strony naszej placówki. Wychowawca A. Gadowska
Zabawy korekcyjno-kompensacyjne
Witam was drogie dzieci z grupy 6-latków zapraszam osoby uczestniczące w zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych do zabawy :) Serdecznie was pozdrawiam, uważajcie na siebie i do przyszłego tygodnia. Pedagog Monika Rakocz.
Zad1. Ćwiczenia słuchu fonemowego
„Sroczka”
Drodzy rodzice proszę o wspólną zabawę do wykonania ćwiczenia słowami:
Sroczka zgromadziła różne skarby. Zgadnijcie jakie, słuchając słów, które wypowiem sylabami:
na- szyj-nik, sznu-rek,dłu-go-pis, o-łó-wek, ze-ga-rek, kol-czy- ki, ni-ci, pa-sek.
Dzieci mówią jakie to wyrazy.
(można więcej wyrazów podać to już zależy od państwa, i codziennie bawić się w to z dziećmi)
Zad2. Ćwiczenia motoryki małej:
Na białej kartce narysuj kwiatka a następnie jego płatki, liście i łodygę wyklej plasteliną, bibułą z małych kuleczek lub wydzieraj małe kawałeczki z kolorowego papieru. Cały kwiatek wyklejamy :)
Na koniec podaję link:
Integracja sensoryczna - przykłady zabaw.
Drodzy Rodzice!
W związku z zaistniałą sytuacją w naszym kraju dotyczące zdalnego nauczania dzieci, przesyłam kilka prostych i przyjemnych sposobów na wsparcie dziecka, które przejawia trudności z zakresu integracji sensorycznej. Zachęcam do wspólnego ćwiczenia, które pozwoli na odczucie na “własnej skórze” oddziaływania różnych bodźców, jak również wpłynie na pogłębienie relacji z dzieckiem. Pozdrawiam serdecznie Magdalena Kionka
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ DO WYKONYWANIA W DOMU:
1.Zawijanie w koc lub kołdrę i dociskanie wzdłuż całego ciała.
2.Zawijanie w koc i rozwijanie z turlaniem w obie strony - "naleśnik".
3.Skakanie na piłce z uszami.
4.Skakanie przez gumę.
5.Masowanie ciała gąbkami o różnej fakturze, nazywanie masowanych części ciała, pytanie "co jest wyżej? - kolano czy łokieć?".
6.Szczotkowanie dłoni i przedramion różnymi pędzlami i szczotkami.
7.Zabawy z rozpoznawaniem przy pomocy dotyku przedmiotów schowanych w pudełku lub w worku, określanie ich cech.
8.Ściskanie piłeczek rehabilitacyjnych.
9.Zgniatanie, darcie kawałków gazet.
10. Siłowanie się na ręce.
11.Pajace - podskoki.
12.Przyjmowanie i utrzymywanie pozycji "bocian", "jaskółka", z otwartymi i zamkniętymi oczami.
13.Chodzenie po narysowanej linii: stopa za stopą, krzyżując nogi "jak modelka", przodem, bokiem, do tyłu (dostawiając z tyłu stopę).
14.Podrzucanie i łapanie piłki z "utrudnieniami": klaśnięciem, wielokrotnym klaśnięciem, przysiadem, obrotem ciała o 360 stopni.
15."Taczki" z trzymanie za nogi na wysokości ud, naśladowanie chodu różnych zwierząt: żaba, kaczka, pies, słoń, rak, pająk, wąż - wszystkie w pozycji "kucającej", albo na czworakach, albo w pozycji leżącej (wąż ).
16."Kołyski" na brzuchu i na plecach.
17.Odbijanie stopami piłki w pozycji kołyski na plecach.
18.Turlanie z patrzeniem na ruchomy przedmiot.
19.Kręcenie się na obrotowym krześle.
20.Zabawy z piłkami i balonami (do balonów można wrzucić ziarna kawy, koraliki itp. - będą spadać wolniej niż piłki i łatwiej je złapać).
21.Zabawy "paluszkowe": "jadą goście...", "sroczka kaszkę warzyła" itp.
22.Rzucanie do celu.
10 pomysłów dla dzieci na zabawy z bibułą
Do zabawy będzie potrzebne kilka rolek bibuły w różnych kolorach i chęć świetnej zabawy. W zabawach plastycznych często używa się bibuły marszczonej i w ten sposób dzieci kreatywnie poznają cechy charakterystyczne i możliwości tego materiału. Oto propozycje:
Zabawy dla dzieci z bibułą:
1. Badanie materiału
Oglądajcie, dotykajcie, rozrywajcie, mnijcie, szeleszczcie, zatapiajcie... Obserwujcie, określajcie, opisujcie i nazywajcie charakterystyczne cechy bibuły: ma różne kolory, jest wiotka, ma nierówną powierzchnię, jest rozciągliwa, sprężysta, przepuszcza światło, szybko nasiąka wodą, farbuje itp.
2. Kolorowe patyki
Natnijcie wiele długich, kolorowych pasków i omotujcie nimi patyki. Zamiast patyków polnych możecie użyć wąskich i twardych kawałków kartonu z recyklingu. Kolorowe patyki możecie powbijać do ziemi w doniczce lub ogrodzie, albo dowiązać sznurki i powiesić poziomo.
3. Barwienie wody
Kilka słoików zalejcie wodą do połowy. Wrzućcie do nich bibułowe ścinki - jeden kolor na jeden słoik. Obserwujcie jak woda się zabarwia.
4. Niby witraż
Wyklejcie kawałek kalki technicznej albo przezroczystego papieru kolorowymi ścinkami bibuły i naklejcie na szybie.
5. Kurtyna
Natnijcie wiele kolorowych pasków bibuły i przymocujcie ( przywiążcie, zamotajcie, przyklejcie albo przyczepcie zszywaczem ) je do kawałka sznurka lub wstążki. Zamocujcie sznurek w taki sposób, żeby można było przechodzić przez kurtynę.
6. Wstążka
Do jednego końca ołówka przyklejcie kawałkiem plasteliny pasek bibuły. Kręćcie nad głową, nad podłogą, w dół i w górę... Obserwujcie jak "tańczy" wstążka.
7. Mini collage
Niewielkie kawałki tektury z recyklingu smarujcie płynnym klejem. Przyklejcie kilka kawałków bibuły. Zwijajcie w dłoniach kulki i wałeczki ze ścinków bibuły i kładźcie na kleju. "Puste" miejsca możecie posypać brokatem albo konfetti.
8. Latawce
Zamotajcie kilka długich, kolorowych pasków bibuły na krzaku lub drzewku za oknem. Obserwujcie jak "fruwają" na wietrze.9. PomponikiNatnijcie wiele paseczków bibuły długości ok. 15 cm lub mniej. Zwiążcie w połowie albo zepnijcie gumką recepturką. Rozłóżcie bibułowe paseczki na wszystkie strony i wieszajcie lub przyklejajcie pomponiki.
10. Papier artystyczny
Inną zabawą na kształtowanie cierpliwości ale też wyciszenia się jest wypełnianie całych kontur kulkami uformowanymi z bibuły. W warunkach domowych dziecko może taką pracę robić etapami, z przerwami. Dziecko dodatkowo ćwiczy rączkę poprzez prawidłowe wycinanie konturu. Nasza propozycja to: WIOSENNY TULIPAN.
Potrzebne materiały:
-
szablon tulipana
-
kolorowa bibuła
-
klej
-
nożyczki (do wycięcia gotowego kwiatka)
W RAMACH PRZERYWNIKA RUCHOWEGO: NAPRAWDĘ WARTO ZOBACZYĆ!
-
Pomysł na książkę Waszego dziecka
Zastanawiacie się jak to możliwe. Podam Wam dwie możliwości i przykładową książkę, którą p.Anita stworzyła od początku do końca z dzieciakami. Wasze dziecko zaskoczy Was waszą wyobraźnią. Pozwólcie tylko tworzyć. Proponuję nagrywać historyjki.
PIERWSZĄ i świetną ale niekonieczną do tworzenia bajek, opowieści bez granic, są dostępne tzw. kostki "Story Cubes" (także tematyczne). Kto posiada niech wykorzysta. Obok zdjęcie tych najbardziej uniwersalnych.
Natomiast zaprezentuję bajkę wydaną 01VI2016r., której autorem łącznie z grafiką były dzieci z oddziału grupy "0". Projekt okładki stworzyło, także dziecko z grupy "0". Druk pisany: Anita K. (wtedy wychowawca tej grupy). Nasza bajka została wydana więc skład i druk: infopres. Dodam tylko, że dzieci, tworząc poznały etapy powstawania książki bo "KSIĄŻKI SĄ FAJNE i KROPKA" w myśl kampanii edukacyjnej empik.
Oczywiście prywatnie uwielbiam książki od najmłodszych lat więc śmieję się, że na okres kwarantanny mogłabym się zamknąć w bibliotece lub najbliżej znanym mi e-mpiku...
Poniżej zdjęcia jak twórczo i kreatywnie są zdolne dzieciaki gdy dorośli mądrze nimi pokierują bez wtrącania się w ich dzieło.
PRZECHODZIMY WIĘC DO DRUGIEJ PROPOZYCJI: tworzenie poprzez niepowiązane ze sobą ilustracje. Tytuł brzmi: "Czarownice, ufoludki i rowery".
4
Książka dobra na wszystko.
Dzisiejsza kwarantanna spowodowała zamknięcie bibliotek i możliwość wypożyczania książek. Dodatkowo niestety oszczędności topnieją, co z kolei powoduje ograniczenia zakupów. Jednakże podpowiemy mimo wszystko gdzie szukać ciekawej literatury dziecięcej aby to nie była książka jednego wieczoru ale zawierała wiele opowiadań za pośrednictwem, których dziecko poznaje świat i wzbogaca swoje słownictwo. Pamiętajmy, że książka zawsze zacieśnia relacje i nic jej nie zastąpi. Książka zawsze jest wartościowszym prezentem niż kolejna zabawka. Wykorzystajmy ten czas i kontynuujmy kampanię "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"! Teraz mamy czas aby czytać więcej niż wskazane 20 minut dziennie. Zamieszczone linki i propozycje literatury są, zarówno przykładem jak i inspiracją do poszukiwania mądrej, wartościowej książki dla dzieci zgodnie z ich poziomem rozwoju, wiekiem czy zainteresowaniami. Dorośli zaś mogą powspominać czasy swojego dzieciństwa.
Polecamy serię książek Martynek. Znajdziecie tam zbiory opowiadań np.: "Martynka poznaje świat", "Martynka. Najlepsze przygody" i inne. Dostępne są książki edukacyjne: "Martynka. W samolocie. Zaczynam czytać z Martynką" oraz Zestawy kreatywne: "Martynka. Cztery pory roku. Opowiadania i pomysłowe projekty (oprawa z gąbką)", "Martynka. Moje robótki. 100% pomysłów dla dziewczynek".
Na tej stronie znajdą też Państwo dwa audiobooki oparte na zbiorach opowiadań. Każdy z nich zawiera 50 opowieści. Poniżej link do strony.
Kolejna propozycja to zaproszenie do świata "Czarodziejskich Opowieści" z układankami-puzzlami.
Są dzieci, które wolą książki bez obrazków. Polecamy im serię o zwierzętach, jak wiadomo każde dziecko chce mieć swojego "Futrzaka". To z myślą o nich podajemy serię: ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ autorstwa HOLLY WEBB i NA POMOC ZWIERZAKOM TINY NOLAN.
2Podajemy link do księgarni "Bullerbyn", w której łatwo odnajdziecie książki, które trafią do czytelniczych zainteresowań Waszych pociech. Ja osobiście polecam (p. Anita) zapomnianą Pipii, której przygody rozbawią do łez nawet najbardziej opornego czytelnika. Muminki, Miś Uszatek to tylko niektóre ponadczasowe propozycje. Rynek zasypuje nas a w księgarni "Bullerbyn" łatwo się poruszać. Znajdują się tam, także cudownie zilustrowane książki rozkładanki.
Może warto wspomnieć o książkach naszego dzieciństwa: "Z przygód krasnala Hałabały", "Plastusiowy Pamiętnik" czy "Przygody Pchły Szachrajki". Ze sprawdzonych książek śmiało polecam "Przygody Dziesięciu Skarpetek".
Mamy i coś dla dzieci, które lubią tradycyjne BAŚNIE wg opracowania p. Katarzyny Szestak: to "Wyjątkowe, piękne wydanie klasycznych baśni w FORMIE PICTUREBOOKÓW! Razem z dzieckiem oglądajcie i czytajcie historie, które skradły serca milionom ludzi na całym świecie. Duże, całostronicowe ilustracje zachwycą dzieci, jak i rodziców swoim magicznym klimatem".
P. Kasia w 2015 roku wygrała konkurs literacki "Piórko" organizowany przez "Biedronkę". P. Kasia pochodzi z Żor i naszą placówkę odwiedziła dwa razy w ramach "Spotkania autorskiego" więc niektóre dzieciaki miały możliwość osobistego poznania i rozmowy o jej książce "Szary Domek". Konkurs literacki "Piórko" wiąże się z tworzeniem niezwykłych wręcz wyjątkowych tekstów i związanej z nim szaty graficznej. Książki te tworzone są z pasją i dostępne tylko przez jakiś czas w "Biedronce".
DRODZY RODZICE A MOŻE I WY PRZEJAWIACIE TALENT PISARSKI, GRAFICZNY. BYĆ MOŻE WŁAŚNIE TEN KONKURS JEST DLA WAS. DLA ZAINTERESOWANYCH PODAJĘ LINK DO GŁÓWNEJ STRONY. NA TEN ROK KONKURS NA TEKST JEST ZAKOŃCZONY ALE ZA ROK PONOWNA SZANSA...
Konkurs rozpoczął się w 2015r i tak kolejno wygrały książki: "Szary Domek", "Córka Bajarza", "Nieustraszony Strach na Wróble", "Mały Saj i Wielka Przygoda", "O królewiczu, który się odważył".
Ilustracje książek "Piórko" i Baśni
DLA WAS RODZICE POLECAM LINK Z KRÓTKIMI PORADAMI. AKTUALNE TEMATY TO:
1.Między zabawą a liryką. Czy warto czytać z dziećmi wiersze?
2.Dlaczego czytanie książek dzieciom jest ważne?
3.Trudne tematy w książkach dla dzieci
4.Jak wybrać wartościową książkę dla dzieci.
A na koniec coś dla dzieci, które interesuje nauka czytania bądź już opanowały tę umiejętność. Tu proponuję serię JUŻ CZYTAM gdzie wśród autorek, także jest p. Kasia Szestak. Poniżej zdjęcia wybranych książek nie tylko jej autorstwa.
6
O pracy mobilnej oraz kwarantanna i dziecięce pomysły bez granic!
Zdjęcia udostępniane na facebook-u:
11
Domowe eksperymenty
Drodzy rodzice nie zapomnijcie o "FREBLOWSKICH PORANKACH". A na dziś proste eksperymenty w warunkach domowych, które zrobią wrażenie na Waszych pociechach (źródło facebook). Miłej zabawy! Pod spodem załączniki z GIMNASTYKĄ RUCHOWĄ!
9
Jak wytłumaczyć najmłodszym dzieciom koronawirusa i związane z tym tematem pojęcia? Zapraszamy do odbioru
Kontynuacja ćwiczeń met. krakowską dla dzieci z oddziału "O"
Szanowni rodzice drogie dzieci z powodu zaistniałej sytuacji w naszym kraju zmuszeni jesteśmy do kontaktów i działań na odległość. Myślę jednak,że w dobie internetu nie będzie dla Was kłopotliwe odczytanie kilku tekstów, które przesyłam do ćwiczeń met.krakowską z Waszymi dziećmi. Ta część zawiera trudne dwuznaki, które warto utrwalić. Życzę Wam przede wszystkim zdrowia i otuchy. A.Gadowska
szopa szata szumi szyba szary szosa
szyja szuka szyje szyna szura szale
szafa szachy szopa szumi szyba szura
nasza kasza myszy nosze kosze pasza
wasze pisze dyszy rusza nasze dusza
uszy tusza pisze muszę nasze kusza
Myszy mają szare futerko.
Szymek ma szeroki kapelusz.
Tomasz ma kaszel i katar.
Mama szyje na maszynie.
Tata ma szarą koszulę.
Noszę gumowe kalosze.
Myjemy uszy i szyję.
Pod szafą są myszy.
Mamy kasztany i szyszki.
koszyki koszula maszyna dobosze
szaliki szyjemy piszemy szeroki
szanuje kapelusze afisze szuwary
kosz mysz dasz masz szal szum szyj
szok szyk szew szach tusz szef szał
pluszowy kasztan bursztyn biszkopt
puszysty poduszka podeszwa większy podszewka gruszka lepszy muszelka
bambosze koszula broszka warsztat
sza sze szu szo szy
Warszawa podeszwa bambosze szyny
szuflada kieszeń szyja blaszany szum
puszysty szalik kalosze koszyki szept
naszyjnik leniuszek maszyna dyszel
nosze daszek liszaj szyszka większy
szeroki kieliszek szopa fałszywy uszy
szabla pluszowy wierszyk kieszenie
szyba obszerna szata groszowy myszy pszenna poszedł szabla piszemy szew szata szyny pasza kosze klosze szok
szara myszka
szklany klosz
pluszowy kapelusz
puszysty szalik
blaszana puszka
pszenna kaszka
szeroka szuflada
oszroniona szyba
koszyk kasztanów
czerwona czapka
czarne oczy
tabliczka czekolady
apetyczny pączek
uczynny chłopczyk
znaczek pocztowy
słoneczna łączka
pudełeczko patyczków
wypieczona bułeczka
czoło oczy mecze czeka
czuby czapa czuje czyta
czary czasy czuwa uczy
czekolada koniczyna
czekamy czytamy
liczymy czasami
teczka kaczka paczka
czapka poczta beczka
łączka pączki czysty
Jareczek ma czerwoną czapeczkę
Mama Mareczka kupiła
tabliczkę czekolady.
Czarek czyta czasopisma.
Kaczor i kaczka mają
czarne oczka.
Kubuś ma czerwony
kubeczek.
To jest Czarek.
A to jego kolega Szymek.
Czarek ma czarne włosy,
szare oczy i czerwone
usta. Szymek ma szare
włosy, czarne oczy i czerwone usta.
Uszy Czarka są duże.
Uszy Szymka są małe.
Czarek nosi szalik.
Szymek nosi czapkę.
Czarek ma teczkę.
Szymek ma paczkę.
sala sady masa kasa osa lasy
nosy lisy fusy wąsy kosa soda
sumy sowa soki losy kosy kęsy
sosy wąsy misa sama sumy suma pasy
sałata salony samochody sokoły
sylaba baseny fasola osoba osada posada wesele hałasy ananasy
napisy samoloty
Sarenka skubie listki.
Jaskółka karmi swoje pisklęta.
Po stawie pływają gąski.
Z lotniska startują samoloty
Sabinka ma sukienkę w niebieskie paski.
Na polu stoją snopki słomy.
Mama wysłała Sławka do sklepu po masło.
Pod schodami jest schowek na deski.
Stach ma doskonałe pomysły.
Klasa słucha wesołej piosenki.
Samochody stoją na postoju taksówek.
Na wiosnę pod lasem rosną sasanki.
Wspinam się po wysokich schodach.
kasza masa pasza rusza
kasa nasza pasy rosa
kosze nosy dusza rasa
kasy nosze dyszy wasze
kosa misa dąsy wąsy
Sandra dostała niebieską sukienkę.
Jest ona szeroka i ma wąski pasek. Kosztowała sto złotych. Sandra ja szanuje i robi wszystko, żeby jej nie zniszczyć.
Sandra ma psa Jest to spaniel o imieniu Puszek. Jest wesoły i lubi spacery z Sandrą.
W sobotę poszli razem do lasu.
Spotkali tam Szymka i Sabinkę, którzy zbierali sosnowe szyszki.
W pewnej chwili, koło wysokiej sosny, spostrzegli małą sarenkę.
Stała tam i skubała młode listki jakiegoś krzewu.
Piesek też ją dostrzegł. Wysunął nosek w jej kierunku i węszył. Nagle skoczył w kierunku sarny i mocno szarpnął smycz.
Niestety, Sandra potknęła się i upadła na ostre gałęzie.
Sarenka usłyszała hałas, przestraszyła się i szybko umknęła w gęstwinę.
Puszek się uspokoił. Przestał szarpać smycz i szczekać.
A Sandra?
Gdy się podniosła przestraszona, spostrzegła, że rękaw sukienki jest trochę poszarpany. Zasmuciła się, szkoda zrobiło się jej prezentu, który dostała. Szymek pocieszał Sandrę:
- Nie martw się, nic się takiego nie stało. Na pewno jest jakiś sposób, żeby naprawić te szkodę.
- Już wiem- powiedziała Sabinka.- Moja mama umie szyć na maszynie. Zeszyje ci ten poszarpany rękaw. Wszystko będzie dobrze. Nadal będziesz mogła się cieszyć swoją niebieską sukienką.
- To świetnie!- Sandra aż podskoczyła z radości. – Widzisz Puszku, wszystko dobrze się skończy. Ale nie zapomnimy o tej przygodzie z tobą i sarenką.
poczułem czereśnie początek
zaczekam oczywiście czyta odpoczynek rozczarował czas koczek znaczek znaczy często zbocze czerwony kurczak czek wieczorny pieczątka kubeczek kaczor haczyk oczy kolczyk wieczorny cząstka
męczące często ojczyzna kluczyk wnuczek kaczor
czyta czapla pączek czubek
czoło czeka czyta
czuby czapa czuje
czyny czasy czuwa
oczy mecze tęcza leczy
uczy huczy liczą łączy
czekolada koniczyna czekamy
czytamy liczymy czasami
pajęczyna czekolada
naczynie kaczory haczyki wieczory cebula kamienica owoce pałace kocyki ulica oceany pajace pomoce zające męczący czołowy uczymy rękawice
Mam całą czekoladę i owoce.
Pół czekolady dam Jackowi.
Owoce dam Lucynce.
Leszcze i szczupaki lubią deszcz.
W gąszczu leszczyny mieszkają pszczoły
i świerszcze.
Ten szczeniak to straszny pieszczoch.
Wolę barszcz, niż zupę szczawiową.
Bluszcz jest mokry od deszczu.
Jestem za szczupły do tego płaszcza.
W puszczy jest wielki gąszcz.
Lubię szczebiot szczygła.
Ten szczyt jest szczególnie wysoki.
Szczypawki mogą uszczypać.
W tym barszczu jest dużo tłuszczu.
Dodam jeszcze szczyptę soli do barszczu.
W szczelinie podłogi mieszkają świerszcze.
Rzucam oszczepem i chodzę na szczudłach.
leszcze szczupak deszcze pszczoły świerszcze
szczeniak pieszczoch barszczyk szczęki bluszcze puszcza gąszcze szczupły płaszcze szczebiot szczygieł szczyty szczegół szczypie szczęście tłuszcze szczypta oszczep szczudła szczypce szczery jeszcze kleszcze pryszcze szczotka
szczebel deszcze leszczyna
Jedna szczypawka drugiej szczypawce
Opowiadała bajki na trawce.
Obok usiadły dwa małe świerszcze.
Mówiły: - ładnie!
Prosiły: - jeszcze!
Gotowała baba barszczyk,
A za piecem śpiewał świerszczyk:
- Barszczu, barszczu, gotuj się,
Bo mi strasznie jeść się chce.
Usłyszała świerszcza baba:
- Barszczu żaden świerszcz nie jada.
Świerszczu, świerszczu, nie kłam, nie !
Jeż usłyszy- to cię zje.
- Świerszcz się jeża nie przestraszy !
Już się ugotował barszczyk.
Macie babo barszczu dość,
Jeszcze się pożywi gość.
Wspólne, weekendowe wypieki i już trochę wiosny
Spędzanie czasu w kuchni, jest nie tylko frajdą, ale może również być nauką. Dla bardziej zainteresowanych z uwagi na najmłodszych polecamy książkę kucharską. Na samym końcu zdjęcie okładki a już teraz przepisy oraz wiosenne piosenki. Zapraszamy, także do robienia zdjęć, które po powrocie zbierzemy i wrzucimy jako "DOMOWE PRZEDSZKOLE". Natomiast na jutro w ramach aktywności ruchowej i matematycznej proponujemy aby dzieci posprzątały pokój i poklasyfikowały zabawki. Smakowitych wypieków.
MUFFINY Z OWOCAMI
Składniki na 12 sztuk:
-
300 g mąki pszennej
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
pół łyżeczki sody oczyszczonej
-
130 g cukru
-
1 opakowanie cukru waniliowego
-
2 duże jajka
-
1 szklanka jogurtu naturalnego
-
120g masła, roztopionego
-
350 g owoców, świeżych lub mrożonych (malin, jeżyny lub borówki)
W jednym naczyniu wymieszać jajka, letnie roztopione masło, cukier, jogurt. Bezpośrednio do nich przesiać mąkę pszenną, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną i wymieszać np. rózgą (tylko do połączenia się składników). Dodać owoce i delikatnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do 12 papilotek wyłożonych w formie na muffiny nakładając prawie do pełna papilotki.
Piec w temperaturze 175ºC, przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.
MUFFINY CZEKOLADOWE
Składniki na 12 sztuk:
-
300 g mąki pszennej
-
40 g kakao
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
120 g masła, roztopionego
-
2 duże jajka
-
250 ml mleka
-
150 g cukru
-
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
-
180 g posiekanej gorzkiej czekolady
-
150 g nutelli
Przygotować talerzyk lub deseczkę z woreczkiem lub papierem do pieczenia. Na niego nakładać łyżką porcje nutelli (12porcji). Włożyć do zamrażarki na minimum 1 godzinę przed przystąpieniem do wykonania muffinów. To będzie nadzienie do muffinów.
Do miski wlać mokre składniki, czyli jajka, mleko, wanilię oraz letnie roztopione masło. Dodać cukier i wymieszać rózgą kuchenną, do połączenia się składników. Bezpośrednio do połączonych mokrych składników dodać mąkę pszenną, kakao, proszek do pieczenia. Wymieszać rózgą kuchenną, tylko do połączenia się składników. Dodać drobinki czekoladowe i wymieszać.
Formę do muffinów wyłożyć 12 papilotkami. Do każdej papilotki nałożyć ciasta do połowy wysokości gniazda na muffiny. Następnie na środek ciasta czekoladowego wcisnąć zamrożone porcje nutelli i przykryć pozostałym ciastem czekoladowym.
Piec w temperaturze 170ºC, przez około 23 minuty lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.
WIOSENNE PIOSENKI:
-
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie