• Gry i zabawy z językiem angielskim

       

      Od marca w naszej szkole w każdy czwartkowy poranek (7:10 – 7:50) odbywają się „Gry i zabawy z językiem angielskim.” Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 1 – 3 korzystających przed lekcjami ze świetlicy. W tym czasie dzieci nie tylko uczą się angielskiego, ale i dobrze się bawią.

          • MINI PIŁKA RĘCZNA

          • W dniach 29 - 30.11.2023r odbyły się Igrzyska Dzieci w mini piłkę ręczną dziewcząt i chłopców na szczeblu gminnym. Zawody rozgrywane były na Hali Sportowej w Suszcu. Rywalizowały wszystkie szkoły w gminie. Nasza drużyna dziewcząt po zaciętych bojach ostatecznie wywalczyła  II miejsce, natomiast chłopcy V miejsce. Wszystkim uczniom należą się ogromne brawa za walkę i zaangażowanie oraz wielkie poświęcenie na boisku!

          • BODY WORLDS

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas4-7 wybrali się na wystawę Body World's do Katowic, która prezentuje anatomię człowieka. Pokazuje ludzki organizm w zdrowiu i chorobie.

            B.Grodzicka

          • Dzień Jeża

          • 10 listopada obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Jeża. Święto to wydawać się może jako dość nietypowe, ale również mało znane.

            W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą.

            Jeże są doskonale dostosowanymi przez ewolucję zwierzętami, mogącymi opierać się środowisku, a mimo to znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać.

            Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.

            Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.

            Uczniowie klasy 1  wraz ze starszymi koleżankami przypomnieli nam te ważne informacje, a przedszkolacy z grupy starszaków zbudowali i postawili na terenie naszej szkoły ,,Domek dla jeża'' :-)

             

            B.Grodzicka

          • MODEL PŁUC

          •  

            Biologia może być ciekawa :-)

            Uczniowie klasy 7 przy pomocy prostych narzędzi wykonali model płuc, dzięki któremu łatwiej było zrozumieć zasadę wentylacji organizmu ludzkiego.

            B.Grodzicka

          • 16 LISTOPADA DZIEŃ TOLERANCJI

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.

            Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

            Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

            Z tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas 1-7, mające na celu promowanie idei tolerancji. Warsztaty prowadziła pani Weronika Zawisza-Grzanka.Dziękujemy:-)

             

          • ZAWODY Z TENISA STOŁOWEGO DZIEWCZĄT

          • W zawodach powiatowych w Tenisie Stołowym rozgrywanych w dniu 24.10.2023r w ramach Igrzysk Dzieci nasza reprezentacja w składzie:

            Marta S., Aurelia D., Amelia Cz.

            zajęła I miejsce

            Nasza zwycięska drużyna reprezentowała powiat pszczyński w Chybiu na zawodach rejonowych w dniu 14.11.2023r.  

            Dziewczyny rywalizowały z 6 drużynami z rejonu pszczyńsko-cieszyńskiego i wywalczyły III miejsce.

            Wyniki:

            1.  SP 1 Chybie

            2.  ZSP Dzięgielów

            3.  SP Kobielice

            4.  ZSP Brenna 

            GRATULUJEMY!!!

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W piątek, 10 listopada, w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

            Podczas czwartej lekcji, każda klasa obejrzała prezentację dotyczącą tego ważnego historycznego wydarzenia. Po zakończeniu prezentacji zebraliśmy się na sali gimnastycznej i wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz wysłuchaliśmy wykonań pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez nasz szkolny chór.

            Wagę święta podkreśliliśmy poprzez galowy strój oraz przypięcie do ubrań biało-czerwonych kotylionów, które wcześniej wykonaliśmy specjalnie na tą okazję.

          • AKTYWNE PRZERWY

          • Od listopada w naszej szkole ruszyły aktywne przerwy dla uczniów klas IV -VII.                                    Codziennie od poniedziałku do piątku na długiej przerwie 20 minutowej uczniowie na sportowo mogą spedzić czas międzylekcyjny.                                                                                                                                               Na sali gimnastycznej uczniowe mają możliwość pograć w piłkę nożną, piłkę siatkową czy tenisa stołowego przy muzyce. A dodatkowo pograć w ulubione gry planszowe czy karciane w sali artystycznej, która na czas przerwy udostępniana jest dla chetnych uczniów.                                                   Akcja aktywnych przerw będzie trwała przez okres jesienno -zimowy.

          • SESJA ZDJĘCIOWA DO KALENDARZA SZKOLNEGO

          • 7 listopada z inicjatywy Rady Rodziców odbyła się sesja zdjęciowa grup przedszkolnych i wszystkich klas szkolnych do kalendarza na nowy rok  2024. 

            Kalendarz będzie można nabyć wkrótce w szkole w cenie 25 złotych.

          • Projekt ,, KOMÓRKA " .

          • Jak zbudowana jest komórka bakteryjna?

            Czy komórka roślinna różni się od komórki zwierzęcej?

            Na te pytania odpowiedzieli uczniowie klasy 5, przygotowując modele przestrzenne poznanych komórek.

             

            B.Grodzicka

          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania:-)

          • W dniu dzisiejszym wszyscy uczniowie i przedszkolacy naszej szkoły, wzięli udział w świętowaniu Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

            Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat, uczyć dzieci zdrowego odżywiania się !

            Więc: JEDZMY ZDROWO I KOLOROWO !

             

            B.Grodzicka

          • Narodowe czytanie -podsumowanie

          • Nasza szkoła tradycyjnie dołączyła do "Narodowego czytania" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.         7 września czytaliśmy fragmenty książki Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Otrzymaliśmy właśnie podziękowania z kancelarii prezydenckiej za udział w akcji oraz piękne wydanie dzieła z pamiątkowymi podpisami pary prezydenckiej.