• Gry i zabawy z językiem angielskim

       

      Od marca w naszej szkole w każdy czwartkowy poranek (7:10 – 7:50) odbywają się „Gry i zabawy z językiem angielskim.” Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 1 – 3 korzystających przed lekcjami ze świetlicy. W tym czasie dzieci nie tylko uczą się angielskiego, ale i dobrze się bawią.

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • W czwartek 29 września w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania.

            Zarówno uczniowie edukacji wczesnoszkolnej jak i klas 4-8 czytali utwory Adama Mickiewicza na lekcjach.

            Uczniowie wykonywali także prace plastyczne nawiązujące do treści przeczytanych utworow lub wykonywali ćwiczenia artykulacyjne przydatne podczas głośnego czytania.

            Akcja miała miejsce również w przedszkolu, do którego zawitały uczennice klasy szóstej i przeczytały głośno przedszkolakom bajkę naszego patrona zatytuowaną "Przyjaciele".

          • Dzień Kropki

          • 15 września w naszej szkole i przedszkolu obchodzilismy Światowy Dzień Kropki.

            Cała szkoła tego dnia ubrała się w stroje w kropki.

            Klasy starsze rozmawiały o talentach oraz jak ich talenty mogą się przydać w przyszłej pracy zawodowej.

            Dzieci z przedszkola i ze świetlicy poznały historię małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i mądrej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. 

            Dzieci ze świetlicy wykonały pracę, ktorą mogły pozniej ożywić i zobaczyc w rozszerzonej rzeczywistosci 3D. 

          • NARODOWE CZYTANIE PO RAZ KOLEJNY W NASZEJ SZKOLE

          •  

             W dniach 6 i 7 września nasza szkoła już po raz drugi brała udział w akcji Narodowe Czytanie.​​​​​

            Tegoroczna edycja odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm RP z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania "Ballad i romansów".

            Podobnie jak w latach ubiegłych, Narodowe Czytanie odbywa się w największych polskich miastach, a także w wielu mniejszych miejscowościach oraz za granicą.

            Uczniowie odczytali wybrane utwory poetyckie naszego szkolnego patrona w ramach pierwszych lekcji języka polskiego. Klasa ósma czytała i interpretowała  balladę "Lilije", klasa szósta wiersz "Do M*** "zaś klasa piąta czytała i interpretowała bajkę "Pies i wilk".

            Teksty, choć trudne, zwłaszcza dla najmłodszych, bardzo spodobały się uczniom. Nie sposób nie wspomnieć o ponadczasowości przekazu zawartego w poezji Mickiewicza. Motywy wolności czy zniewolenia, miłości, wierności- to tylko niektóre z poruszonych na lekcjach.

            Tematyka "Ballad i romansów" oscyluje wokół ludowej wiary w świat pozaziemski, który przenika się wzajemnie ze światem rzeczywistym. Ważną rolę w świecie ballad pełni przyroda, która staje po stronie skrzywdzonych ludzi. Natura prawie zawsze bierze czynny udział w życiu bohaterów, jest mściwa i karząca. Poeta hołduje przekonaniu, że nie ma zbrodni bez kary.


                                                                                                                                                                           Barbara Matysek-Lorek

             

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/ 20223 ORAZ UROCZYSTE PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

          •  

            ​​​​​​​

            1 września odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023, która uświetniona została akademiąna sali gimnastycznej dla klas I - VIII.  Pani dyrektor Renata Ławniczek powitała zgromadzonych na sali gimnastycznej: uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.   Akademię poprowadzili uczniowie klasy piątej. Oni to przygotowali krótki występ artystyczny, w którym wcielili się w rolę grzybków, mających najprawdziwsze osobowości- zgodnie z przekazem oryginalnego utworu Jana Brzechwy pt. Grzyby. Wystąpił zarówno waleczny przywódca król Borowik, jak i nieskore do wojny opieńki, modraczki , czubajki czy serowiatki. Honor grzybów uratował pułk muchomorów- w tej roli wystąpili chłopcy jako żołnierze, którzy dzielnie walczyli z muchami:)

             

             Drugą część akademii zajęło przywitanie pierwszoklasistów i uroczyste pasowanie ich na uczniów. Uczniowie ci obdarowani zostali śląską tytom, czyli rogiem obfitości wypełnionym słodyczami. Ten wyczekiwany podarek ma za zadanie umilić dzieciom trudne początki w nowym otoczeniu  Jako ciekawostkę dodam, iż na Śląsku, ten lubiany przez najmłodszych zwyczaj, praktykowany jest co najmniej od końca XIX wieku. Słowo tytka w gwarze śląskiej oznacza papierową torebkę do pakowania np. cukierków czy mąki, a tyta - wielką torbę.

             Po akademii odbyło się spotkanie z wychowawcami w klasach.
            Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie, iż nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju a głód wiedzy powinien nam towarzyszyć całe życie.                                                                     

                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                        Barbara Matysek - Lorek