Zapraszam również do zabawy pozostałe dzieci, które nie uczestniczą w zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych.
Szanowni Państwo przesyłam drugą bajeczkę do przeczytania dla dzieci. Jest to bajka która ćwiczy pamięć dziecka. Dobra pamięć jest fundamentem sukcesów szkolnych. Można ją usprawniać w poszczególnych okresach rozwojowych. Temu celowi służy właśnie poniższa bajka. Powtarzające się w tekście, sukcesywnie wydłużane sekwencje słów służą ćwiczeniu pamięci, a zgromadzone pod opowiadaniami pytania zmuszają nie tylko do odtworzenia tych sekwencji, ale również do analizowania treści bajki. W ten sposób rozwijamy u dziecka spostrzegawczość, umiejętność kojarzenia, zapamiętywania treści ze zrozumieniem, logiczne myślenie. Przyjazna i zrozumiała dla dziecka treść, nasycona w wielu miejscach humorystycznymi elementami, będzie zabawą, podczas której jednocześnie są realizowane cele edukacyjne. Można czytać bajeczkę np. codziennie na dobranoc i zadawać pytania. Jeżeli na początku dziecko nie odpowie na pytanie , dorosły udziela odpowiedzi, przy następnym czytaniu znów zadajemy te same pytania i pomagamy mu w odpowiedzi. Z każdym kolejnym czytaniem zauważą Państwo jak dziecko będzie samodzielnie odpowiadało na pytania. Można zmodyfikować pytania, zadawać jakieś pytania pomocnicze w taki sposób by dziecko miało poczucie że jest to forma zabawy. Po przeczytaniu bajki zachęcam do wykonania 2 ćwiczeń motoryki dłoni.
ZEGARY
W Sklepie pana Macieja znajdowały się przerózne zegary, zegark, zegareczki- stare i nowe, większe i mniejsze. Kiedy zapadał zmrok i pan Maciej opuszczał sklep sklep, zegary rozpoczynały rozmowy.
- BIM BAM, BIM-BAM - mówił drewniany ścienny zegar z wahadełkiem.
- TIK TAK, TIK- TAK - odpowiadał mu nowoczesny zegar ze srebrnymi wskazówkami.
- BIM BAM, BIM-BAM, TIK- TAK, TIK- TAK- prowadziły rozmowę dwa zegary: drewniany ścienny z wahadełkiem i nowoczesny ze srebrnymi wskazówkami.
- CYK, CYK, CYK, CYK, w rozmowę włączył się mały okrągły zegarek stojący na metalowych nóżkach.
- BIM BAM, BIM-BAM, TIK- TAK, TIK- TAK, CYK, CYK, CYK, CYK – rozmawiały trzy zegary: drewniany ścienny z wahadełkiem, nowoczesny ze srebrnymi wskazówkami i mały okrągły zegarek stojący na metalowych nóżkach.
Rozmowie przysłuchiwał się zegar z kukułką.
- KU, KU, KU, KU – powiedział w końcu.
- BIM BAM, BIM-BAM, TIK- TAK, TIK- TAK, CYK, CYK, CYK, CYK ,KU, KU, KU, KU– rozmawiały cztery zegary: drewniany ścienny z wahadełkiem, nowoczesny ze srebrnymi wskazówkami, mały okrągły zegarek stojący na metalowych nóżkach i zegar z kukułką.
Czarny budzik obserwował przez jakiś czas kolegów, po czym włączył się w dyskusje:
- DRYN, DRYN, DRYN, DRYN, dał o sobie znać.
- BIM BAM, BIM-BAM, TIK- TAK, TIK- TAK, CYK, CYK, CYK, CYK ,KU, KU, KU, KU, DRYN, DRYN, DRYN, DRYN,– rozmawiało pięciu przyjaciół : drewniany ścienny z wahadełkiem, nowoczesny ze srebrnymi wskazówkami, mały okrągły zegarek stojący na metalowych nóżkach, zegar z kukułką i czarny budzik.
Nagle zegary umilkły, bo głos zabrał najstarszy, najgłośniejszy i największy zegar brzmiący jak dzwon:
- DING DONG, DING- DONG – zabrzmiał donośnie.
Przez chwilę trwała cisza, po czym wszystkie zegary wróciły do rozmowy.
- BIM BAM, BIM-BAM, TIK- TAK, TIK- TAK, CYK, CYK, CYK, CYK ,KU, KU, KU, KU, DRYN, DRYN, DRYN, DRYN,DING- DONG, DING- DONG – mówiły : drewniany ścienny z wahadełkiem, nowoczesny ze srebrnymi wskazówkami, mały okrągły zegarek stojący na metalowych nóżkach, zegar z kukułką, czarny budzik i największy zegar brzmiący jak dzwon.
I tak zegary kontynuowały rozmowę do białego rana. Kiedy pan Maciej otworzył sklep panowała w nim cisza jak makiem zasiał.
PYTANIA DO BAJECZKI:
- Jak miał na imię włściciel sklepu z zegarami?
- Jak wyglądał zegar który mówił: CYK,CYK,CYK ?
- Po jakim zegarze do rozmowy włączył się zegar, który mówił: til-tak, tik- tak?
- Który z kolei odezwał się zegar z kukułką?
- Jaki odgłos wydawał najstarszy i najgłośniejszy zegar?
- Który zegar miał czarny kolor?
- Do którego zegara należały czarne wskazówki?
Ćwiczenia motoryki dłoni:
1. Zabawy paluszkowe:
Rwę po lilnii.
Dziecko rwie, używając obu dłoni, papier wzdłuż linii narysowanycj na kartce.
( Można stosować coraz bardziej skomplikowane kształty).
Przy tej zabawie mówimy poniższy wierszyk.
Rwę po linii, nie marudzę.
Rwę wzdłuż linii i się trudzę.
Rwę ostrożnie, nie marudzę.
Efekt widzę, choć się trudzę.
2. Proszę o narysowanie dziecku na kartce dużej pisanki i dziecko w dowolny sposób może ją ozdobić np. zrobić kolorową wydzieranke z papieru, wykleić plasteliną( robimy małe kuleczki z plasteliny i je rozcieramy) lub pokolorować pisankę kredkami.
Kto ma drukarkę w domu można wydrukować dołączony PDF. Jest to ćwiczenie grafomotoryczne.
Pedagog szkolny Monika Rakocz