• Gry i zabawy z językiem angielskim

       

      Od marca w naszej szkole w każdy czwartkowy poranek (7:10 – 7:50) odbywają się „Gry i zabawy z językiem angielskim.” Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 1 – 3 korzystających przed lekcjami ze świetlicy. W tym czasie dzieci nie tylko uczą się angielskiego, ale i dobrze się bawią.

          • DZIEŃ SPORTU.

          • Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Uczniowie w tym wyjątkowym dla siebie dniu świętowali bez nauki i normalnych lekcji, na sportowo na boiskach szkolnych w piękny, słoneczny dzień.

            Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w czterech dyscyplinach: w TURNIEJU DWÓJEK KOSZYKARSKICHTRÓJEK SIATKARSKICH i TURNIEJU RINGO oraz PIŁKI NOŻNEJ. 

            Jak co roku zgłosiło się wielu chętnych uczniów. Było dużo emocji, zabawy i sportowej rywalizacji.

            Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi 22 czerwca na uroczystym zakończeniu klas ósmych.

          • EKOSYSTEMY WOKÓŁ NAS

          • Uczniowie klasy 4 w ramach lekcji przyrody wykonali w formie przestrzennej poznane ekosystemy - las, łąka, pole, woda. Wszyscy byli bardzo zaangażowani podczas pracy i kreatywni w wykorzystaniu materiałów.

            Zapraszamy do podziwiania wystawki, która znajduje się w szkole na pierwszym piętrze :-)

            B.Grodzicka

             

          • Obchody Tygodnia Bibliotek

          • W 2023 roku obchody Tygodnia Bibliotek przypadały na okres od 8 do 15 maja. W tych dniach swoje święto maja wszyscy fani czytania!

            Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od wielu już lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym jej celem jest promowanie czytelnictwa.

            Nasza szkolna biblioteka w ramach tejże akcji przygotowała wiele ciekawych atrakcji dla swoich czytelników.

            Przedszkolaki, zerówkowicze oraz uczniowie klasy I wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których mogli m.in. wysłuchać treści legendy o Syrence Warszawskiej oraz bajki "Trzy świnki" techniką kamishibai. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, otrzymały też pamiątkowe zakładki do książki.

            Dla uczniów starszych klas został zorganizowany konkurs na lapbooka o znanej poetce Wisławie Szymborskiej.

            Przyjemnie oraz aktywnie minął ten tydzień, a główny cel akcji został osiągnięty:)

          • ZNAMIĘ! ZNAM JE ?

          • W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

            W tym tygodniu w naszej szkole odbyły się lekcje edukacyjne o czerniaku . Uczniowie, dzięki specjalnie przygotowanemu filmikowi oraz materiałom informacyjnym (ulotki, plakaty) dowiedzieli  się, jak prawidłowo sprawdzać skórę by uchronić się przed czerniakiem.

             B.Grodzicka

             

          • Dyżur wakacyjny w przedszkolach gminy Suszec

          • DYŻUR WAKACYJNY LIPIEC 2023

            Nasze oddziały przedszkolne pełnią dyżur wakacyjny w  lipcu 2023r.

            Na dyżur wakacyjny przyjmowane będą dzieci obojga czynnie pracujących rodziców/opiekunów prawnych.

            Zgłoszenia na dyżur wakacyjny będą przyjmowane  w sekretariacie Szkoły Podstawowej

            im. A. Mickiewicza  w Kobielicach, ul. Topolowa 42  od dnia 10.05.2023r. do  dnia 31.05.2023r.

            Rezygnację z zapisu dziecka na dyżur wakacyjny należy złożyć do dnia 23 czerwca 2023r.

            Sprawowanie opieki nad dziećmi w okresie dyżuru wakacyjnego odbywać się będzie zgodnie z wytycznymi MZ, GIS, MEiN..

            Prosimy rodziców o przemyślane i rozważne dokonywanie zapisu dziecka na dyżur wakacyjny, ponieważ na podstawie wykazu dzieci zgłoszonych ustala się plan pracy nauczycieli i pozostałych pracowników.

            Karty zapisu dziecka na dyżur wakacyjny będą dostępne od dnia 10.05.2023r.

            na stronie internetowej placówki, w sekretariacie lub w sali maluszków.

             

            Harmonogram dyżurów wakacyjnych w GMINIE SUSZEC

                          Lipiec 2023 

            1. Przedszkole Suszec
            2. ZSP Mizerów
            3. 3. SP Kobielice z oddziałami przedszkolnymi

                      Sierpień 2023

            1. ZSP Rudziczka
            2. ZSP Kryry
            3. ZSP Radostowice

            Zapisu dziecka na dyżur wakacyjny w innej palcówce należy dokonywać w sekretariacie tej placówki.

             

             

             

          • RADOŚĆ POMAGANIA

          • 7 maja w niedzielny wieczór o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu odbył się koncert dwóch muzycznych chórów - PAROLE MELODICHE oraz CANTICUM NOVUM.

            Koncert wypełniony był radosnym i rozrywkowym repertuarem, podczas którego prowadzona była zbiórka publiczna na rehabilitację naszej nauczycielki - Pani Ewy Dziurosz.

            Jak zawsze szkolni wolontariusze stanęli na wysokości zadania i z radością kwestowali na tej imprezie muzycznej, by wspomóc naszą Panią Ewę :)

          • Wyniki konkursu recytatorskiego 2022/2023

          • Niezmiernie miło nam poinformować, o wynikach w Szkolnym Konkursie Recytatorskim odbywającym się w tym roku pod hasłem poezja patriotyczna.

             

            I miejsce zajęła: Hanna z klasy 5

            II miejsce zajęły: Zuzanna z klasy 8b oraz Natalia z klasy 6

            III miejsce zajęła: Marta z klasy 5

             

            Poziom był bardzo wyrównany i niezwykle trudno było wyłonić zwycięzcę. Cieszymy się, że poezja Was porusza, dociera do Waszych serc. Uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach, również tych, którzy w tym roku się nie odważyli.

             

            organizatorzy:

            wicedyrektor pani Jolanta Białas

            pani Sylwia Nowok

            pani Barbara Matysek-Lorek

          • Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

          • „Rozpłynęła się już pieśń radosna,
             głośnym echem po ojczystym kraju,
            - Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

             
            W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, koło teatralne przygotowało przedstawienie. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

            Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

            Uczniowie klas 0, I-III dowiedzieli się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.

          • KONCERT CHARYTATYWNY DLA PANI EWY

          • W niedzielny wieczór 23 kwietnia w kościele ewangelickim na pszczyńskim rynku wystąpiła - Orkiestra Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie.

            Podczas koncertu została przeprowadzona zbiórka charytatywna na rzecz Pani Ewy Dziurosz - pracownika SP Kobielice, naszej długoletniej nauczycielki, którą z serca wspieramy!!!

            Do akcji chętnie zaangażowali się szkolni wolontariusze z klas ósmych: Patrycja K., Amelia S., Karol N., Sara B., Zuzanna Cz., Aleksandra U.

            Pieniądze zebrane podczas wydarzenia w całości przeznaczone są na leczenie i rehabilitację Pani Ewy, której życzymy dużo sił, wytrwałości i optymizmu!!!

          • Wycieczka klas ósmych nad morze

          • W dniach 12-15 kwietnia klasy ósme udały się na wycieczkę do Grzybowa. Podczas jej trwania przyszli absolwenci naszej placówki mieli okazję zwiedzić m.in. niedaleki Kołobrzeg, gdzie odbyli rejs statkiem a także zwiedzili latarnię morską oraz muzea minerałów i figur woskowych. Ponadto uczniowie wraz z opiekunami udali się w długi spacer w celu obejrzenia „Patelni” - wędrującej wydmy znajdującej się w Dźwirzynie. Nadmorska aura i sprzyjająca pogoda pozytywnie wpłynęły na atmosferę wśród uczestników wyprawy – wspólne spędzanie czasu, śpiewy, tańce oraz wszelkiego rodzaju gry i zabawy przyczyniły się do jej niezapomnianego klimatu. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tejże wycieczki.

          • DZIEŃ ZIEMI

          • Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmiecili, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.

            22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzonow Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki - Ziemi.

            Dołączmy i my do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi walczmy o nasz dom.

            Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi.

            Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie.

            Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.

            B.Grodzicka

             

          • Sztolnia Królowa Luiza

          • 17 kwietnia uczniowie klasy 2 i 3 przeżyli niesamowity , podziemny spływ łodziami w historycznych wyrobiskach kopalni węgla kamiennego.

            W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, spotkali legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika i Utopka.

            Podczas podziemnego zwiedzania dzieci dowiedziały się wielu interesujących informacji na temat zagrożeń, które utrudniały pracę górnikom w XIX wieku.

             Miłośnicy surowego piękna przyrody także znaleźli coś dla siebie…

            Nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90% dawki wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią. 

             

            Podziemny spływ łodziami w historycznych wyrobiskach z pewnością dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

            B.Grodzicka

             

             

          • Projekt FASOLKA

          • Do projektu przystąpili uczniowie klasy V.

            Tematem tej  pracy była hodowla fasoli w warunkach domowych oraz szkolnych ,  obserwacja wzrostu i rozwoju rośliny , dokumentacja fotograficzna doświadczenia. Dzieci chętnie wzięły udział w tym projekcie, nabyły nowe umiejętności i wiadomości z zakresu botaniki dotyczące organów roślinnych takich jak korzeń, łodyga i liście, informacje te wykorzystają na zajęciach z biologii i życiu codziennym.

             B.Grodzicka

             

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • Dnia 21- ego  marca 2023r. w naszym przedszkolu i szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To święto przypada na dzień 21 marca, a zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku, patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada ona na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie przy 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment, który powoduje występowanie tej wady genetycznej. Celem obchodów tego święta jest uświadomienie wszystkim, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują miłości, szacunku, tolerancji i akceptacji. Dzieci, uczniowie i pracownicy naszego przedszkola i szkoły  uczcili to święto zakładając w ten dzień kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. 

          • Edukacyjna Sieć Antysmogowa

          • ESA - ,, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy sieć zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.

            ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!''

            Nasza szkoła również przystąpiła do pw projektu . Zostały przeprowadzone zajęcia na temat ,, Co wisi w powietrzu ? ''

             

            MÓWIMY STOP DLA SMOGU !!

             

            B.Grodzicka

          • GMINNE ZAWODY Z GIER ZESPOŁOWYCH

          • ​​​​​W ostatnich dniach nasi uczniowie przystąplii do rywalizacji sportowej ze szkołami z gminy Suszec w grach zespołowych.

            W piątek 3 marca na Hali Widowiskowej w Suszcu odbyły się zawody z piłki siatkowej dziewcząt i chłopców.

            Natomiast 7 marca rozegrane zostały gminne zawody z piłki ręcznej dziewcząt i chłopców.

            Naszą szkołę w zawodach z siatkówki reprezentowali:

            Drużyna dziewcząt: Zuzanna Cz., Sara B., Antonina W., Weronka S., Laura J., Amelia S., Julia K., Hanna M., oraz Helena S.

            Drużyna chłopców: Łukasz R., Aaron P., Jakub K., Patryk J., Karol N., Igor G., Piotr G., Miłosz Cz.

            Obie drużyny wywalczyły IV miejsca.

            Natomiast w turnieju z piłki ręcznej dziewczęta zajęły III miejsce, a drużyna chłopców zdobyła II miejsce w gminie.

            Oto skład reprezentacji w piłce ręcznej:

            Drużyna dziewcząt: Zuzanna Cz., Sara B., Antonina W., Weronka S., Laura J., Amelia S., Julia K., Aleksandra U., Julia G., Zuzanna M., Hanna Sz.

            Drużyna chłopców: Łukasz R., Aaron P., Jakub K., Jakub W., Błażej M., Patryk J., Karol N., Igor G., Piotr G., Miłosz Cz.

            Gratulujemy naszym uczniom!!!