W dniu 23 października odwiedził naszą szkołę iluzjonista Zbigniew Brzozowski "Brozi" - uczestnik siódmej edycji programu Mam talent! Swoim programem przeniósł nas do świata magii i iluzji oraz oczarował i wywołał zachwyt wśród uczniów i nauczycieli, których również angażował do swoich sztuczek.
Spotkanie z iluzjonistą
- 28
PIŁKA NOŻNA HALOWA.
Dnia 21 września 2024 roku w hali sportowej w Suszcu odbyły się gminne zawody piłki nożnej halowej.
W zawodach udział wzięły reprezentacje kilku szkół z terenu gminy, rywalizując z olbrzymim zaangażowaniem. Po zaciętej i wyrównanej walce, nasza drużyna chłopaków z klas 4-6 wywalczyła III miejce. Natomiast starsza drużyna ( klasa 7-8) zajęła IV miejsce. Gratulujemy!
ZBIÓRKA CHARYTATYWNA.
DZIEŃ DRZEWA🌳🍁🍂🌿
Światowy Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto pomagają one regulować klimat, a zarazem są siedliskami i pożywieniem dla licznych gatunków zwierząt i roślin. A to jedynie kilka z wielu niezwykłych właściwości drzew. Drzewa mają ważne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia.
„Las zniewolony”
Przywiózł do lasu człowiek prezenty:
Pralki, lodówki, kuchnie, kredensy.
Wszystko zostawił tuż przy polanie,
Zmienił krajobraz na poczekaniu.
Śmieci wysypał zaraz przy drzewach,
Od razu słowik przestał tam śpiewać.
Akumulator też tam zostawił,
Kwas z niego wyciekł i trawę spalił.
Z pieca starego rdza się sypała,
Na rudy kolor wrzos pudrowała.
Z lodówki starej freon uleciał
Prosto w bociana, który nadleciał.
A niedaleko dąb głośno kichał,
Bo cement stary i wapno wdychał.
Wierzba narzeka: „Przez tę oponę
mam przygnieciony górny korzonek”.
Jęknęła brzoza – „Weźcie tę pralkę,
bo korę z nogi zdarła mi całkiem”.
Tak narzekały w tym lesie drzewa,
A człowiek jadąc do domu - śpiewał
I słyszę stare drzewo płacze,
a serce zranione mocno mu skacze
Współczuję drzewu i trawie,
która pod brudem też umarła prawie.
Więc przywołałam kilkoro dzieci
i w mig pozbieraliśmy wszystkie wstrętne śmieci.
Gdy drzewo to ujrzało, bardzo się uradowało:
zaszumiało, liśćmi zakołysało
i zaraz ptasim śpiewem się rozśpiewało.
A ja zrozumiałam:
że drzewo tak, jak człowiek, żyje i czuje
i czystego środowiska do życia potrzebuje.
Barbara Grodzicka
4
Dzień Edukacji Narodowej
- 7
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej! W naszej szkole był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, odbyły się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i akademia, składająca się z dwóch części.
Uczniowie klas VII i VIII pod opieką pana Michała przygotowali przedstawienie pt. Wróżka Esmeralda i nauczycielska przyszłość. Należy podkreślić, że uczniowie stworzyli widowisko od podstaw, tj. sporządzili scenariusz, dobrali muzykę, wymyślili efekty specjalne, interakcje z publicznością, scenografię, oprawę techniczną występu - wszystko w mniej niż tydzień. W dniu występu wykazali się również bardzo dobrym warsztatem aktorskim i dobrym opanowaniem stresu. Miniatura dramatyczna uczniów klas VII i VIII była eklektyczna - łączyła w sobie elementy tradycyjnych wystąpień z okazji uroczystości szkolnych z elementami postmodernistycznego teatru - pantomimę, taniec, muzykę, zacieranie się granicy między aktorami i audytorium.
Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna, którą poprowadziła pani Dyrektor. Doszło do oficjalnego wręczenia Nagród Dyrektora dla wybranych nauczycieli, którzy w sposób szczególny w roku 2023/2024 oddziaływali na życie szkoły. Wśród wyróżnionych znaleźli się: p. Sylwia Ż., p. Magdalena Sz., p. Renata K., p. Jolanta B., p. Weronika P. i p. Tomasz M.
Następnie pani Dyrektor wręczyła stypendia dla uczniów z wybitnymi wynikami w nauce i sporcie, a także nienagannym zachowaniu. Novum tegorocznej akademii było wręczenie po raz pierwszy Nagrody specjalnej imienia Jakuba Sekty dla Człowieka Pasji, którą w tym roku otrzymał uczeń klasy IV - Krzysztof P.
Uroczystość zwieńczyły podziękowania dla pani Dyrektor od całej społeczności szkolnej i wręczenie laurek przygotowanych przez wychowanków świetlicy dla grona pedagogicznego.
Z naszej szkoły dwie nauczycielki zostały wyróżnione Nagrodą Wójta - p. Anna W. i p. Gabriela W. Gratulujemy!
Michał Witosza
Wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania
9 października br. odbył się Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, który organizowany jest przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie.
Naszą szkołę reprezentowało sześć uczennic w składzie: Wiktoria C., Sara, B., Lena Sz., Hanna R., Natalia G. i Maja B. Uczennice klas 2-3 mierzyły się z wierszami Danuty Wawiłow, klas 4-6 z Przygodami Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego, a najstarsze z Balladami i romansami Adama Mickiewicza.
Mamy zaszczyt ogłosić, że w kategorii klas 2-3 Sara B. uzyskała wyróżnienie. W kategorii klas 7-8 Maja B. również otrzymała wyróżnienie.Gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie, szczególnie wyróżnionym uczennicom!
Renata Koczar
Michał Witosza
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Za nami pierwsze zawody sportowe w tym roku szkolnym!
Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w gminnych zawodach lekkoatletycznych na ośrodku rekreacyjno - sportowym "Gwaruś" w Suszcu w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
Drużyny dziewczat i chłopców z klas młodszych IV -VI wybiegały II miejsca. Natomiast drużyna dziewcząt z klas starszych VII -VIII wywalczyły III miejsce. GRATULUJEMY!!!
6
#SprzątamyDlaPolski
Uczniowie wszystkich klas w SP Kobielicach dołączyli do wielkiej eko drużyny, włączając się w ogólnopolską akcję #SprzatamyDlaPolski.
Nasi uczniowie mając na uwadze dbanie o środowisko, z zapałem i chęcią posprzątali teren wokół szkoły oraz pobliskie zagajniki leśne, łąki i pola. Nazbierali łącznie 24 worki śmieci!
S. Żołneczko
GRA TERENOWA W SUSZCU
Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu dzięki współpracy ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ATENEUM oraz przy ogromnym wsparciu wolontariuszy w miniony weekend zorganizował nietypową grę terenową dla mieszkańców gminy Suszec. Był to twórczy spacer dla rodzin, które mogły razem świetnie się bawić i poznać lokalną historię.
Nie byłoby gry, gdyby nie zaangażowanie między innymi naszych szkolnych wolontariuszy - Piotrka, Hanii, Natalii, Zosii, Julii oraz Natalii.
Świetna robota! Gratulujemy!
S. Żołneczko
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA🍎🍏🍎🍏
28 września Światowy Dzień Jabłka
JEDNO JABŁKO DZIENNIE TRZYMA LEKARZA Z DALEKA ODE MNIE !!
Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie, wpływ na to ma nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogata symbolika.
Jabłko – magiczny owoc
Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg.
O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.
Obecnie na świecie uprawia się ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, w Polsce około 60 (m. in. Jonagold, Szampion, Gloster, Ligol). Warto wiedzieć, że to najpopularniejszy owoc w naszym kraju, należymy do jego największych producentów w całej Europie.
Tradycje sadownicze na szerszą skalę zapoczątkowała królowa Bona, która w XVI wieku przeznaczyła duże obszary ziemi na plantacje.
Z okazji tego święta uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolacy uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych propagujących nawyki zdrowego odżywiania. Natomiast uczniowie klas starszych wysłuchali krótkiej prelekcji na temat walorów odżywczych jabłek.
Podsumowaniem Dnia Jabłka była degustacja słodkich, rumianych jabłek.
Barbara Grodzicka
15
CZYTAMY📚
Wrzesień w naszej szkole upłynął w duchu czytelniczym, na lekcjach j.polskiego kl:4-8 i zajęć zrk kl:1-3. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi elementami tegorocznej lektury w ramach Narodowego Czytania - ,,Kordian'' Juliusza Słowackiego. Najmłodsi poznali historię ,, Janka, co psom szył buty'', a starsi monolog głównego bohatera ze szczytu Mont-Blanc.
Podsumowaniem była akcja Ogólnopolskie Głośne Czytanie, która odbyła się na sali gimnastycznej. Rozpoczęła się symultanicznym czytaniem ulubionych książek, a następnie chętni uczniowie przeczytali na głos wybrany przez siebie fragment. Podczas spotkania wspomniano również o Dniu Tłumacza.
Barbara Grodzicka Michał Witosza
10
DZIĘKUJEMY!
Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i hoje wsparcie akcji charytatywnej na rzecz powodzian!
Wszystkie dary zostały przekazane potrzebującym.
Dzień Kropki
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odkrywania talentów oraz rozwijania wyobraźni. W naszej szkole z okazji tego dnia powstało szkolne drzewo talentów. Każdy z uczniów klas 1-8 stworzył własną kropkę i zapisał lub narysował na niej jeden ze swoich talentów. W ten sposób stworzyliśmy piękne, kolorowe drzewo, które pokazuje i przypomina jak zdolni są nasi uczniowie oraz że każdy z nas ma telanty, które należy w sobie odkrywać, ale również doceniać je u innych.
POMAGAMY POWODZIANOM.
UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2024/25.
- 5
NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 CZAS ZACZĄĆ!
Zapraszamy wszystkich Uczniów na wspólne rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2024/2025
Natomiast we wtorek 03.09.2024r o godzinie 17.00 zapraszamy wszystkich chętnych uczniów wraz z rodzicami na inauguracyjną Mszę Świętą z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
ZAPROSZENIE
BEZPIECZNE WAKACJE 2024
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 8
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Zabawa sztuką"
Archiwum Aktualności