• Dzień Głośnego Czytania

          • O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki, a zwłaszcza uczniom.

            Lektura rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo. Głośne czytanie  buduje  więź emocjonalną. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer, telefon pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie CZYTANIA. Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest Dzień Głośnego Czytaniaobchodzony 29 września – data  odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            W Polsce „Dzień Głośnego Czytania” ma już 20-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.

            O WYŻSZOŚCI SŁOWA CZYTANEGO...

            Jesteśmy wszyscy zabiegani, zapracowani. Ciągle nie mamy czasu dla siebie
            i bliskich. Na dodatek żyjemy w XXI wieku i nasza codzienność szybko się zmienia. Za pomocą pilota możemy uruchomić każde urządzenie, od radia i telewizora począwszy, a skończywszy na bramie garażowej. Komputer jest w każdym domu nieodzownym towarzyszem i źródłem informacji, nauki, ale przede wszystkim zabawy. Na początku cieszymy się, kiedy nasze dzieci potrafią włączyć jakiś domowy sprzęt: – Jaki on jest sprytny. Dopiero co nauczył się chodzić, a zobaczcie! Potrafi sam włączyć telewizor! Potem nie zauważamy, kiedy nadchodzi czas, że nie da się bez awantury odgonić dziecka od komputera...Danuta Wawiłow – znakomita poetka pisząca przede wszystkim dla dzieci – 
            mówiła, że bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat czytać dzieciom. I gdyby się nad tym poważnie zastanowić, to... czytanie naszym milusińskim ma same zalety.

            Po pierwsze – pogłębia naszą więź z dzieckiem. Nie ma nic cenniejszego niż chwile
            z mamą czy tatą spędzone na wspólnym czytaniu.

            Po drugie – pobudza wyobraźnię Czytanie sprawia, że dziecko zaczyna przeżywać przygody razem z bohaterami książek. Wyobrażona postać jest jedyna w swoim rodzaju. Dziecko samo decyduje, jak wygląda bajkowy stworek lub jaki krój sukienki nosi Czerwony Kapturek. Możemy sprawdzić wyobraźnię naszej pociechy, prosząc
            o narysowanie ilustracji.

            Po trzecie – uczy nowych słów. Słuchając, dziecko uczy się nowych słów. Trudno przecenić wagę tego procesu w dzisiejszym świecie, gdzie młodzież ma tak ubogie słownictwo, a wyrazy, które słyszymy najczęściej, to wulgaryzmy. Mały zasób słów nie bierze się sam z siebie. Jest wynikiem nieczytania. To my – dorośli –wymyśliliśmy, że nasze zmęczone dziecko (w wieku szkolnym) nie jest w stanie przeczytać lektury, więc kupujemy w księgarni lub kiosku „ściągi”.

            Po czwarte –  Dziecko, któremu rodzice, dziadkowie lub nawet starsze rodzeństwo czytają, polubi książki i samo zacznie po nie sięgać, kiedy nauczy się czytać. Będzie też samoistnie odczuwało potrzebę kontaktu z literaturą. Jako dorosły człowiek będzie potrafiło przekazać miłość do słowa pisanego własnym dzieciom.

            Czytajmy wspólnie

            ...nawet wtedy, gdy dzieci już to same potrafią. Zachęćmy je, aby zechciały dokończyć historię bohaterów. A może poprośmy dziecko, aby nam poczytało? Wyrobi to umiejętność płynnego czytania..W całej bogatej literaturze dla dzieci są wspaniali bohaterowie, których przygody mogą stać się inspiracją dla dokonań naszych pociech.

            Książka jest źródłem wiedzy i wzruszeń, a czytanie jest tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała.

            Zwróćmy uwagę na to, czy po przeczytaniu tekstu dziecko zrozumiało treść. Wielu uczniów posiadło umiejętność odwzorowywania liter i składania ich w słowa, ale nie przyswaja czytanego tekstu. Porozmawiajmy z dzieckiem o lekturze. Zapytajmy
            o bohatera, zachęćmy do oceny poznanych przygód i wyciągnięcia wniosków, na przykład z niewłaściwego zachowania książkowej postaci.

             

             

            Jolanta Białas i Anna Wojciech

          • ŻYJ Z PASJĄ!

          • W poniedziałek 27 września uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność spotkania z Wojciechem Szwedem młodym, utalentowanym siatkarzem, który jest zawodnikiem  Jastrzębskiego Węgla aktualnego mistrza Polski.

            W pierwszej części spotkania zawodnik JW opowiadał uczniom na temat siatkówki i wielkiej pasji do sportu.   Wspominał swoje początki, występy w ZAKSA Kędzierzyn - Koźle, grę na boiskach krajowych, jak i międzynarodowych. Zachęcał dzieci i młodzież, by odkrywali swoje zainteresowania i nie rezygnowali z marzeń.

            W drugiej części spotkania dzieci miały okazję zadawać pytania naszemu gościowi. Uczniowie dociekali, jak wygląda zwykły dzień z życia siatkarza. Czy były trudne momenty w dotychczasowej karierze, czy przytrafiały się kontuzje. Nie zabrakło również pytań o życie prywatne siatkarza.

            Na koniec rozmowy, nasz gość w trzech punktach podsumował całe spotkanie i zachęcił uczniów:

            1. Znajdźcie w sobie pasję, odkryjcie co chcecie robić w życiu i co chcecie osiągnąć.
            2. Następnie pracujcie i rozwijajcie swoją pasję.
            3. Nie wolno Wam się poddawać mimo niepowodzeń.

            Z pewnością spotkanie dostarczyło wszystkim dużą dawkę ciekawostek o sporcie i siatkówce, ale również zachętę, by rozwijać swoje zainteresowania i hobby.                        

                                                                                                                                                                   

                                                                                                                       Sylwia Żołneczko i Magdalena Szymczycha.

             

             

          • Dzień Kropki

          • 15 września obchodziliśmy w naszej szkole i przedszkolu Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i talentów.

            W tym dniu każda klasa miała za zadanie przygotować wspólnie kropkę, na której każdy z uczniów zapisywał, co wnosi do zespołu klasowego i za co lubi swoją klasę. Piękne prace ozdobiły ściany naszych sal lekcyjnych.

            Oprócz tego na wielu lekcjach i przedmiotach w tym dniu uczniowie rozwiązywali zadania, wykonywali prace, a nawet ćwiczenia ruchowe z kropką w tle.

            Dopełnieniem były ciekawe stroje uczniów i nauczycieli w kropki i kropeczki.

            Dzień Kropki na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. Czekamy
            z niecierpliwością na następny rok.

             

            Katarzyna Pastuszka

          • mLegitymacja

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja. Więcej informacji w zakładce Uczniowie i Rodzice

          • POMOC SPECJALISTÓW

          • Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

            Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Można również  skorzystać z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

          • Bezpieczeństwo na drodze

          • Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie oraz Pszczyńską Telewizją przygotował projekt, w ramach którego zrealizowane zostały filmy instruktażowe na temat prawidłowego korzystania z dróg dla rowerów. Elementem projektu są również ulotki informacyjne z 7 zasadami dobrego rowerzysty i mapą ścieżek rowerowych w powiecie pszczyńskim. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i przypomnienie zasad, o których powinni pamiętać wszyscy - rowerzyści, piesi i kierowcy.

            https://www.powiat.pszczyna.pl/aktualnosci/7691-bezpiecznie-rowerem-po-powiecie-pszczynskim

             

             

          • NARODOWE CZYTANIE 2021

          • W piątek 3 września klasy ósme wzięły udział w akcji Narodowe Czytanie 2021.

            Uczniowie określili to w następujący sposób: Zebraliśmy się w bibliotece, żeby wspólnie przeczytać książkę pani Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność Pani Dulskiej.  Atmosfera była przyjemna i dobrze się bawiliśmy.

            Dzięki aktywnemu czytaniu z podziałem na role oraz umiejętnościom aktorskim naszych uczniów akcja była bardzo udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                                   Barbara Matysek - Lorek

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • Drodzy Uczniowie,

            Szanowni Rodzice,

            1 września 2021 roku o godzinie 9.00 rozpoczynamy nowy rok szkolny.

            Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej nauka rozpocznie się w trybie stacjonarnym. W związku z trwającą pandemią i licznymi obostrzeniami rozpoczęcie roku szkolnego będzie odbywało się w formie spotkań z wychowawcami. 

            Uczniowie wchodzą do budynku szkoły przez wyznaczone wejścia - klasy I - III główne wejście szkoły, natomiast klsy IV- VIII wejście boczne od strony bloku sportowego.

            Zapraszamy:

            klasa: 1a  sala gimnastyczna  Wychowawca: Gabriela Widera 

            klasa: 2a  sala: B 24                 Wychowawca: Barbara Grodzicka

            klasa: 3a  sala: B 3                   Wychowawca: Renata Koczar

            klasa: 4a  sala: C 3                   Wychowawca: Barbara Matysek- Lorek

            klasa: 5a  sala: C 18                 Wychowawca: Magdalena Szymczycha

            klasa: 7a  sala: C 19                 Wychowawca: Katarzyna Pastuszka

            klasa: 7b  sala: A 28                 Wychowawca: Jolanta Białas

            klasa: 8a  sala: C 6                   Wychowawca: Weronika Piróg

            klasa: 8b  sala: D 21                Wychowawca: Sylwia Żołneczko     

            Przypominamy ważne zasady!

            1. Na teren szkoły mogą wejść tylko osoby, zabezpieczone maseczką, zachowując dystans.

            2. Przy wejściu do szkoły należy zdezynfekować ręce, korzystając z dozownika płynu.

            3. Na rozpoczęcie roku szkolnego klas I może przyjść z dzieckiem tylko jeden rodzic/ opiekun prawny.

            4. Rodzice oraz opiekunowie dzieci z klas od II do VIII nie wchodzą na teren szkoły.

             

            Do zobaczenia 1 września 2021 r. 

          • Informacja dla rodziców dzieci przedszkolnych

          •  

             

            Drodzy Rodzice, w środę 1 września prosimy, aby dzieci przyniosły do przedszkola obuwie zmienne, podpisany bidon na wodę, (ubrania na zmianę gr. MALUCHY).

            W pierwszym tygodniu września odbędzie się zebranie organizacyjne, na którym zostaną podane wszystkie szczegółowe informacje dotyczące nowego roku szkolnego.

             

          • NAJLEPSI CHODZIARZE -PODSUMOWANIE KONKURSU.

          • Zakończył się szkolny konkurs sportowy na największą liczbę kroków -

            MIAROWYM KROKIEM DO WAKACJI.

            W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas IV – VII.

            Zadaniem uczniów była codzienna, zaplanowana aktywność sportowa monitorowana przez 2 tygonie dowolną aplikacją mobilną np. krokomierz.

             

            NAJLEPSZE WYNIKI CHŁOPCÓW:

            I MIEJSCE Damian Spendel 619 017  kroków

            II MIEJSCE – Artur Kionka 590 166 kroków

            III MIEJSCEAdam Nocoń 555 491  kroków

            IV MIEJSCE – Radosław Kokot 517 789 kroków

            V MIEJSCE – Miłosz Czwiorok 262 173 kroków

             

            NAJLEPSZE WYNIKI DZIEWCZĄT:

            I MIEJSCE – Natalia Sekta – 581 148 kroków

            II MIEJSCE –Amelia Szendzielorz – 507 071 kroków

            III MIEJSCE – Paulina  Podrazik – 304, 504 kroków

            IV MIEJSCE – Oliwia Godziek – 278 504 kroków

            V MIEJSCE – Patrycja  Żaczek – 212 702 kroków

             

            Dodatkowo wyłoniliśmy osobę z rekordową liczbę kroków uzyskaną w ciągu doby i została nią NATALIA SEKTA , która  wykonała 70 065 kroków!!!

            Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe m.in: opaski fitness, bidony, torby sportowe, skakanki czy smycze.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom!!!!

            Organizatorzy konkursu:

            Magdalena Szymczycha i Sylwia Żołneczko

          • WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "Widok z Twojego okna"

          • Kochani Uczniowie! Drodzy Nauczyciele!

            Konkurs fotograficzny został rozstrzygnięty! Uczniowie nadesłali wiele pięknych zdjęć, więc wyłonienie zwycięzców nie było dla nas łatwe:)

            Fotografie zostały wywołane i zdobią ściany przy schodach na piętro.

            A oto laureaci:

            I miejsce Bartosz Foks- uczeń klasy 2

            II miejsce zajęli ex aequo:

            Oliwier Żołneczko - uczeń klasy 7b

            Helena Sojka- uczennica klasy 4

            III miejsce zajęli ex aequo:

            Alina Hes- uczennica klasy 7a

            Amelia Sekta- uczennica klasy 6b

            Prace wyróżnione:

            Błażej Kionka- uczeń klasy 6b

            Dominika Mroczek- uczennica klasy 6b

            Dziękujemy również za udział uczniom:

            Zuzannie Czysz z klasy 6a

            Igorowi Kionce z klasy 3

            Łukaszowi Rutkowskiemu z klasy 6a

            Laureatom gratulujemy!

            Uczniowie otrzymają jako nagrody drobne upominki, które szkoła pozyskała dzięki uprzejmości PTTK w Pszczynie.

            Dostrzeganie piękna otaczającego krajobrazu było głównym celem naszego konkursu. Niektóre prace zostały dostarczane po czasie- nic straconego-przygotujcie się w przyszłym roku szkolnym! Z radością będziemy kontynuować konkurs fotograficzny w kolejnym roku.

            Może podczas wakacyjnych wojaży coś Was urzeknie? Zróbcie wówczas zdjęcie i podzielcie się z nami!

            Dziękujemy za zasponsorowanie upominków dla uczestników konkursu Gminie Suszec oraz PTTK w Pszczynie.

            Organizatorzy:

            Barbara Matysek-Lorek, Katarzyna Rojczyk, Lucyna Grzeszczyk.

          • WYNIKI KONKURSU "OPOWIADANIE GWAROWE"

          • Z radością informujemy, że konkurs na opowiadanie gwarowe został rozstrzygnięty.

            I miejsce zajęły ex aequo:

            Estera Błąkała z klasy 4

            Sara Błąkała z klasy 6a

            II miejsce zajęły ex aequo:

            Paulina Podrazik z klasy 7a

            Alina Hes z klasy 7a

            Laureatkom gratulujemy lekkiego pióra, humoru oraz pięknej znajomości gwary śląskiej!

            Organizatorzy: 

            Barbara Matysek-Lorek, Katarzyna Rojczyk.

             

            PRACA KONKURSOWA - I MIEJSCE

            Dyskoteka w szczewikach na kornflekach.

            We sobote bydzie u nos we wsi dyskoteka. Cołki czas myśla co jo se łobleka. Musza sie piyknie wyrychtować co by se gańby nie narobić i szwarnego szaca napasować.

            We szranku w antryju mom piykne łachy. Mone se łobleka modre szaty z kneflami abo czorny spodek ze fryndzlami. Tych biołych galot nie łobleka bo wyglondom w nich jak opa w spodniokach, no i nojważniejsze te szczybne szczewiki na kronflekach co mi kupił tata za łostatni grubski geltak. Na karku łobwiesza se piykno kieta a do łuszow wsadza załośniczki kiere som w byfyju we szolce koło solniczki. Te kiere babka kupiła mi u medalikorzy jak była na ponci razym ze mlyczkorzym.

            Mama pado mi tak jak chcesz iś na ta muzyka to musisz w doma wszystko na łostatni knefel pozawiyrać. Wszystki łokna łopucować, gardiny przewiesić umyć wszyski gardinsztangi i fynsterbety. Jak to wszysko porobia to niy wia czy byda jeszcze miała siły na jakiś balety.

                                                                                                                                Estera Błąkała kl. IV

             

             

            PRACA KONKURSOWA - I MIEJSCE

            Na kole na torg.

            Szczynś Boże mamulko. No dzisioj piontek jada ze Zuzkom na szaber plac do Pszczyny. Uznały my że, pojadymy na kole,to trza sie oblyc na wygodnie.Jo se obleka tyn modry owerol,biołe fuzekle i siwe meszty.Nogawice przypna zicherkom bo musza dać pozor co by nie wlazła mi do kiety.Wezna też rygiel mantel jakby zaczło loć.

            Spominej jeszcze co to mom kupić. Pamiyntosz w łońskim roku kupili my 10 pulokow i 10 pylont.                Latoś też tak kupia ale jeszcze trza kupić 2 młode babucie.Jak mi to spakujom do katonga, przywiorza to szpagatym do gepetrygra i łowina o zic co by to nie śleciało.

            U masorza kupia też leberwusztu, przeswusztu, krupnioki i żymloki. Wezna też szpyrki i zrobisz fajny fet. Ale to już wsadza do nylon taszy i łobiesza na lichsztandze.

            Z  łobiadym sie nie przeciw  uworz ziymioki i brołt zupe. Na wieczerzo kupia żymły i 2 biksy ślezi. Przy budzie z bobonami kupia dzieckom tytka szklokow, 2 filowane szekulady i krałza apfelmusu. Ale na bezrok pojada na mopliku kiery Zefel chyba naprawi. 

                                                                                                                               Sara Błąkała kl.VIa

             

             

             

             

             

            Dziękujemy za zasponsorowanie upominków dla uczestników konkursu Gminie Suszec oraz PTTK w Pszczynie.

          • MIAROWYM KROKIEM DO WAKACJI!

          • W ramach ogólnopolskiego projektu "Trzymaj Formę!" nauczycielki wychowania fizycznego zorganizowały dla uczniów klas IV -VII konkurs prozdrowotny MIAROWYM KROKIEM DO WAKACJI! - konkurs na największą liczbę kroków.

             

            CEL KONKURSU:

            • Planowanie i monitorowanie dziennej aktywności fizycznej za pomocą wybranej aplikacji mobilnej.
            • Propagowanie zdrowego stylu życia.
            • Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystanie technologii Informacyjno – komunikacyjnych.

             REGULAMIN:

            • Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest posiadanie dobrych chęci  i świadomości wpływu aktywności fizycznej na zdrowie :)
            • Zadaniem każdego z uczniów jest wykonanie jak najwięcej kroków w ciągu  dwóch tygodni oraz udokumentowanie tego za pomocą aplikacji mobilnej.
            • Konkurs będzie trwał od 24.05.20201 do 06.06.2021
            • Raporty tygodniowe uczniowie wysyłają na platformę classroom w postaci zdjęcia lub screena z aplikacji.
            • Każdy uczeń biorący udział w konkursie zostanie nagrodzony cząstkową oceną celującą z przedmiotu wychowanie fizyczne. A 10 najlepszych uczniów szkoły ( 5 DZIEWCZĄT I 5 CHŁOPCÓW), którzy wykonają najwięcej kroków, otrzyma nagrody rzeczowe.

                                                                                                                                                          Sylwia Żołneczko

          • GODZINA DLA ZDROWIA

          • W RAMACH ZALICZENIA KARTKÓWKI Z BIOLOGII KLASA 7A I 7B MIAŁA ZA ZADANIE POŚWIĘCIĆ GODZINĘ CZASU DLA ZDROWIA :-)

            SPACER , ROWER ,ROLKI ,  HULAJNOGA ....A DO TEGO PIĘKNA WIOSNA WOKÓŁ NAS ...

            BRAWO WY !! :-)