• ZERÓWKA projekt

• Projekt Edukacyjny "Zabawa Sztuką"

• Grupa dzieci 6 letnich "Zerówka" przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego - "Zabawa sztuką", pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

Cele szczegółowe:

- tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,

- wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym,

- zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,

- rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,

- rozwijanie postawy twórczej dzieci z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością,

- zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,

- kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu obrazów,

- doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem sztuki,

- przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym w oparciu o wykorzystywanie dzieł sztuki,         wykorzystywania myślenia i postrzegania matematycznego do rozwiązywania problemów w codziennych w            sytuacjach związanych z wykorzystaniem edukacji przez sztukę,

- kształtowanie orientacji przestrzennej,

- rozwijanie zainteresowań światem przyrody poprzez wykorzystywanie dzieł sztuki,

- doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych,

- rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci w tym zainteresowań związanych z kodowaniem i programowaniem,

- wspomaganie rozwoju dzieci,

- odkrywanie dziecięcych talentów,

- budowanie więzi w grupie przedszkolnej,

- rozwijanie wiary we własne możliwości,

- współpraca z środowiskiem lokalnym, w tym z instytucjami kultury, artystami,

- kształtowanie wartości i umiejętności związanych z zachowaniem się w miejscach dotyczących świata sztuki,

- udział w akcjach propagujących działalność twórczą,

- rozwijanie kreatywności i krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych

Zabawa sztuką”, jest zgodna z podstawą programową wychowania przedszkolnego, podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024 tj.: "Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy (...)".

W projekcie stawiamy na proces twórczy, rozwój kreatywności i kompetencji kluczowych, dlatego nie wykorzystujemy kolorowanek, szkiców nauczycieli, wydruków, kart pracy, wszelkich elementów, które powielają schematy i ograniczają twórczość dzieci i młodzieży.

Grupa Słoneczka-Zerówka

• Wykonanie pierwszego zadania projektowego "Magiczne drzewo", zadanie projektowe nr 8.

• Pierwsze zadanie projektowe nr 8 wykonane - "Magiczne drzewo"- witraż.

• Wykonanie drugiego zadania projektowego "Kij deszczowy", zadanie projektowe nr 20.

• Zadanie projektowe wykonane - Kij deszczowy, ozdobiony zgodnie z założeniami sztuki aborygeńskiej.

• Wykonanie trzeciego zadania projektowego - "Witraż lodowy", zadanie projektowe nr 18.

• LODOWY WITRAŻ - zadanie projektowe nr 10. Praca plastyczna inspirowana dziełami sztuki - Vincent van Gogh.

• Wykonanie czwartego zadania projektowego - "Artystyczne warsztaty" - przeniesienie w świat sztuki Gustawa Klimta, Pablo Picasso, zadanie projektowe nr 6.

• Wykonanie piątego zadania projektowego - "Freblowska konstrukcja" - własne projekty przestrzenne, zadanie projektowe nr 1