• Koncepcja pracy szkoły

        •  „ Kto zna cel, może podjąć decyzję

          Kto podejmuje decyzję, odnajdzie spokój

          Kto odnajdzie spokój, poczuje się bezpiecznie

          Kto poczuje się bezpiecznie, może pomyśleć

          Kto myśli, może ulepszać”

          Konfucjusz

           

          Posiadanie koncepcji jest jednym z warunków skuteczności działania. Koncepcja,  opiera się na dotychczasowych osiągnięciach i możliwościach realizacyjnych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Kobielicach. Uwzględnia zasady współczesnego zarządzania instytucją, zawiera priorytety oświatowe oraz propozycje rozwiązań organizacyjnych i modyfikacji programu rozwoju szkoły w zgodzie z prawem oświatowym.

          Kierunki pracy szkoły nadal będą zależne od oczekiwań uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności.   Kontynuoacja obecnego stylu i sposóbu zarządzania opartego na zaufaniu i budowaniu atmosfery wspólnego działania, w którym szanowane są uprawnienia, ale przede wszystkim egzekwowane obowiązki i wymagana odpowiedzialność.

          Placówka  jest szkołą ośmi oletniąz oddziałami przedszkolnymi.

          W szkole każdy zna swoje zadania i  stara się wykonywać jak najlepiej wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie, energię, pasję spotykania się  z drugim człowiekiem, uczenia się przez całe życie. W obliczu nowych wyzwań, przed którymi stoi szkoła nadal najważniejszym zadaniem, które chcemy realizować to wychować dobrych ludzi- dzieci i młodzież , oddane nam pod opiekę.  Chcemy im przekazać nieprzemijające wartości w życiu człowieka: takie jak wiedza, rodzina, tradycja, patriotyzm, szacunek, poczucie własnej wartości, pasje. 

           

           

          OBSZAR: WYCHOWANIE I OPIEKA

           

          Działalność szkoły powinna opierać się na spójnym, zawierającym priorytety wychowawcze i sposoby ich osiągania Programie Wychowawczo-Profilaktycznym, wypracowanym przez radę pedagogiczną przy udziale i akceptacji uczniów oraz rodziców. Program powinien powstać na podstawie diagnozy, która określi czynniki ryzyka i czynniki chroniące . W związku ze zmianą systemu edukacji,  w szkole pracujemy z uczniami w wieku od 3 do 15 lat. Do tej pory większość kadry pedagogicznej nie pracowała z młodzieżą, która przeżywa okres adolescencji- będzie to nowe wyzwanie nie tylko dla nauczycieli ale dla wszystkich pracowników szkoły. Nowa struktura edukacji pozostawiła uczniów pod opieką pedagogów, którzy ich znają od dłuższego czasu, więc szybciej zauważą niepokojące symptomy i łatwiej im będzie zareagować. Należy zauważyć również pozytywny element zmiany -konstruktywna współpraca uczniów w różnym wieku niesie korzyści dla każdej ze stron- młodsi mają okazję uczyć się od starszych kolegów wielu kompetencji społecznych, starsi uczą się jak dbać o potrzebujących. 

          Nadrzędnym zadaniem szkoły jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczniom – jest to zadanie priorytetowe.    Czynniki ryzyka, które mogą się pojawić w szkole:

          • agresja słowna i fizyczna. Zachowania aspołeczne mające formy przemocy emocjonalnej, słownej i psychicznej (np. zastraszanie, poniżanie, wykluczenie),
          • dewastacja mienia,
          • zjawisko cyberprzemocy, zagrożenia płynące z niewłaściwego korzystania z mediów (Internet, TV, radio, video, czasopisma),
          • nikotynizm, picie alkoholu, środki psychoaktywne,
          • nierealizowanie obowiązku szkolnego,
          • niszczenie mienia szkoły,

          ale znając środowisko rodzinne uczniów, możliwości szkoły oraz znakomitą pracę pedagogów ,  jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim uczniom czynniki chroniące:

          • zainteresowanie nauką i własnym rozwojem, budzenie ciekawości poznawczej,
          • respektowanie norm i wartości społecznych – ukazywanie młodzieży jasnych zasad zachowania i konsekwentnego wychowania,
          • działalność uczniów w szkolnych kołach zainteresowań oraz w różnych organizacjach poza szkolnych,
          • silna więź emocjonalna ucznia z rodziną.

          Dobrze prowadzona profilaktyka dla uczniów, rodziców i nauczycieli pozwoli zminimalizować występowanie sytuacji trudnych wychowawczo w szkole.

           Nasi uczniowie biorą udział w akcjach niesienia pomocy różnym stowarzyszeniom, indywidualnym osobom, działania wpisane są w program wychowawczy szkoły.

          Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych to szansa dla uczniów na rozwijanie zainteresowań i zdolności, stworzenie możliwości zagospodarowania wolnego czasu. Do tej pory zapewnialiśmy duży wybór różnych form aktywności dla uczniów aby mogli rozwijać swoje talenty i zainteresowania, co koresponduje z mottem szkoły: „Niech każdy składa talent swój ojczyźnie”. W kolejnych latach nadal zapewnimy uczniom możliwość wyboru swojej życiowej aktywności a diagnozując zapotrzebowania uczniów szukać nowych rozwiązań.

          Stworzymy warunki do rozwijania samorządnej i samodzielnej pracy uczniów. Rodzące się w młodym wieku inicjatywy twórcze należy pielęgnować, gdyż procentują one w okresie aktywności zawodowej. Każde przedsięwzięcie uczniowskie przynoszące korzyści szkole, środowisku i im samym należy wspólnymi siłami wcielać w życie.

          W związku z tym, że najbliższa rodzina jest najważniejszym źródłem kształtowania osobowości ludzkiej, rezultaty działań wychowawczych w dużej mierze zależą od konsekwentnego współdziałania z domem rodzinnym.

           

           

          OBSZAR: DYDAKTYKA

          W zakresie dydaktyki szkoła powinna postawić przed sobą zadanie osiągnięcia jak najlepszej jakości kształcenia w placówce.

          Przyjęty przez Radę Pedagogiczną szkolny zestaw programów nauczania powinien gwarantować realizację podstawy programowej w sposób optymalny z uwzględnieniem możliwości uczniów, nauczycieli i bazy szkoły.

          Dodatkowym wyzwaniem stojącym przed nauczycielami jest zmiana podstawy programowej. Są to ramy obejmujące określone treści, jednak sposób ich realizacji oraz perspektywa, w jakiej zostaną zaprezentowane, zależą od inwencji nauczyciela.  Nauczyciele rozwijają warsztat pracy, aby potrafili przekazywać wiedzę w sposób ciekawy, zrozumiały, ale również aktywizujący. Wykorzystywanie różnorodnych form pracy na lekcji przekłada się na lepsze rozumienie materiału, a co za tym idzie, na lepsze wyniki w nauce. Zgodnie z maksymą Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem,  nauczyciele, realizują wskazane w podstawie programowej treści w taki sposób, by były one atrakcyjne, aktualne kulturowo i odpowiadały możliwościom rozwojowym uczniów. Wśród wielu metod aktywizujących podczas pracy na lekcji ciekawym rozwiązaniem są narzędzia wykorzystywane w pracy projektowej. Prowadząc zajęcia z uczniami klas VII,VIII warto przekazywać im coraz większą odpowiedzialność za przebieg kształcenia.  Budowanie harmonogramów kształtuje kompetencje planowania i monitorowania zadań, a także pokazuje jak efektywnie się uczyć.

          Fachowość kadry pedagogicznej posiadającej wymagane kwalifikacje, jednak ciągle doskonalącej się, zdobywającej kolejne stopnie awansu zawodowego, pozwoli prowadzić zajęcia edukacyjne w sposób nowoczesny, dający wszystkim uczniom szansę zdobycia wiadomości i umiejętności, gwarantujących naukę na kolejnych etapach edukacji. Nauczyciele szkoły stanowią ogromny potencjał możliwości, kreatywności, który należy umiejętnie wykorzystać. Prężnie działające zespoły nauczycielskie powinny stworzyć narzędzia służące wewnętrznemu mierzeniu jakości pracy szkoły, badające kompetencje uczniów.

          Ocenianie w szkole stanowi ważny element procesu dydaktycznego, w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli zagadnieniu temu należy poświęcić wiele czasu. W związku z reformą systemu edukacji niezbędna będzie analiza dotychczasowego Wewnątrzszkolnego Oceniania i jego modyfikacja. Szkolny dokument w tym zakresie powinien być znany uczniom i rodzicom, jasno i precyzyjnie informować o wiedzy i umiejętnościach, wskazywać możliwości uniknięcia niepowodzeń szkolnych.  Nauczyciele przedmiotowcy  dostrzegają szczególne predyspozycje ucznia, umożliwiają ich rozwój, wskazują źródła zdobywania dodatkowej wiedzy wykraczającej poza podstawę programową. Szeroki udział wychowanków w konkursach, olimpiadach, turniejach będzie promocją szkoły, przyniesie również satysfakcję wszystkim ich uczestnikom.

           Absolwent nowej szkoły podstawowej powinien podjąć świadomą decyzję dotyczącą dalszego szczebla edukacji. Chcę, by szkoła zapewniła uczniom możliwość poznania ścieżki edukacyjnej, którą mogą podjąć po zakończeniu szkoły podstawowej, dać informację o możliwościach zatrudnienia na lokalnym rynku pracy a przede wszystkim pomogła uczniom w rozpoznaniu swoich predyspozycji zawodowych. W tym celu podejmowana będzie  współpraca ze szkołami ponadpodstawowymi, z pracodawcami, Powiatowym Urzędem Pracy, umożliwienie udziału w targach edukacyjnych i w targach pracy. Uczniowie zostaną dobrze przygotowani do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej.

           

           

           

          OBSZAR: ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY

          Właściwa organizacja pracy placówki może zostać osiągnięta przy założeniu, że szkoła jest dla ucznia.

          Uczeń i jego rodzice są klientami, którzy powinni być zadowoleni.

          Właściwą organizację pracy można osiągnąć tylko wtedy, gdy w szkole panuje dobra atmosfera, kiedy każdy z pracowników jest przekonany, że spełnia ważną rolę i że inni na niego liczą. Własne zaangażowanie w pracę, umiejętność doceniania dobrych nauczycieli na co dzień pozwola w sposób przejrzysty przedstawić wymagania jakim powinni odpowiadać pracownicy. Obciążanie pracowników obowiązkami zgodnie z ich możliwościami i predyspozycjami, motywowanie do pracy, rzeczowe ocenianie i nagradzanie bądź karanie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu szkoły.

           

           

          OBSZAR: BAZA SZKOŁY

           

          Realia ekonomiczne, stan finansów gminy, wymagają od dyrektora szkoły zwiększenia przedsiębiorczości i inicjatywy w pozyskiwanie środków spoza budżetu. Obecna baza szkoły jest świetnie wyposażona. W każdej  sali lekcyjnej nauczyciele mogą prowadzić zajęcia korzystając z tablicy interaktywnej oraz szeregu pomocy dydaktycznych, zaplecze sportowe to sala gimnastyczna z  kompleksem boisk, gabinety do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych wyposażone są w pomoce niezbędne do prowadzenia różnego typu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych czy rewalidacyjnych.  Zadaniem dyrektora ,  będzie doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne do przedmiotów, których  dotychczas w szkole nie było: fizyka, chemia, biologia, geografia, drugi j. obcy.  Tworzymy takie warunki nauki aby uczniowie uczyli się w systemie jednozmianowym. Konieczne więc będzie dostosowanie pomieszczeń szkolnych do wymogów, które powinny spełniać jako sale lekcyjne. Zostały już przeprowadzone wstępne rozmowy dotyczące modernizacji pomieszczeń.

           

          ZADANIA  DYREKTORA SZKOŁY:

           

          • sprawnie zarządzać pracą szkoły w celu uzyskania wysokiego poziomu kształcenia i wychowania
          •  właściwie wypełniać funkcje kierownicze w zakresie planowania, organizowania, koordynowania, motywowania i kontroli
          •  poprawnie i terminowo sporządzać dokumentację sprawozdawczą placówki
          •  wszelkie działania ukierunkować na rozwój szkoły, tj. rozwój nauczycieli, uczniów i rozwój własny
          •  tworzyć klimat do dobrej komunikacji interpersonalnej
          •  pozyskiwać sojuszników szkoły, zwłaszcza wspierających ją materialnie
          •  podejmować działania gospodarcze wspierające obszar działań pedagogicznych
          •  ustawicznie poprawiać estetykę szkoły
          •  zaangażować rodziców do współdziałania ze szkołą na wielu płaszczyznach, organizować spotkania wychowawców z rodzicami oraz zapraszać na szkolne uroczystości
          •  współpracować ze środowiskiem lokalnym, promować walory szkoły i jej osiągnięcia, zwiększając w ten sposób zainteresowanie placówką
          •  pielęgnować i rozwijać to co już jest dobrą tradycją szkoły
          •  podejmować działania , aby szkoła była bezpieczna dla uczniów i pracowników.